Himmler veril, že Nemci sú potomkovia nordických bohov, a rozhodol sa to dokázať

791

Nacisti boli doslova posadnutí mytológiou a dávnou históriou, a tak hľadali svojich predkov medzi starými germánskymi kmeňmi. Šéf SS Heinrich Himmler šiel tak ďaleko, že sa rozhodol dokázať, že Nemci sú priami potomkovia severských bohov. Zrodil sa projekt Ahnenerbe.

Himmler

Ahnenerbe bola organizácia, ktorá vzdialene pripomínala Indiana Jonesa. Mala hľadať prastaré artefakty a relikvie. Jej hlavným poslaním ale bolo nájsť dôkaz, že Nemci sú potomkovia bohov, presnejšie nordických bohov. Organizáciu založil a osobne riadil Heinrich Himmler. Organizáciu založil v roku 1935 spoločne s holandským historikom Hermannom Wirth, ktorý bol pre zmenu posadnutý hľadaním Atlantídy, a Richardom Darry, ktorý bol autorom teórie o „pôde a krvi“.

V roku 1940 Himmler začlenil Ahnenerbe do jednotiek SS. Tie Himmler založil ako akúsi modernú obdobu rytierov okrúhleho stola. Sám Himmler sa považoval za prevtelenie kráľa Henricha I. SS mali svoju základňu na hrade Wewelsburg, ktorý mal zase predstavovať obdobu Kamelotu.

Germáni boli podľa nemeckých okultistov prastarou rasou. Tá vznikla, keď jeden z ľadových mesiacov (áno, okolo Zeme podľa nacistov kedysi dávno krúžilo niekoľko vesmírnych telies kompletne zložených z ľadu) narazil do Zeme a spôsobil na časti pologule globálne klimatické zmeny podobné dobe ľadovej. Pri dopade telesa bola zničená bájna Atlantída. Jej obyvatelia utiekli na sever a áno, boli to práve dávni Germáni. Takže nacisti sa pokladali za potomkov obyvateľov Atlantídy a severských kmeňov.

Árijci boli chápaní ako najčistejšia rasa, ako jediní priami potomkovia obyvateľov Atlantídy, ktorí boli preto nadradení ostatným rasám. Kam to potom v dôsledku viedlo, poznáme dobre z histórie. Himmler ale zúfalo chcel vedecky podporiť tieto svoje šialené hypotézy. Členovia Ahnenerbe študovali staré texty a runy. Šéff SS vyslal svojich ľudí do Fínska, aby tam hľadali dôkazy. Tí sa vrátili s nahrávkami piesní tamojších severských kmeňov a ich domorodých tancov. Podobne vyslal svojich najlepších vedcov a archeológov po celej Európe, ale aj do Indie a Himalájí, Afriky alebo Južnej Ameriky. Všade tam Nemci pátrali po dôkazoch svojho božského pôvodu.

Celý projekt bol napriek tomu veľmi pochybný a dokonca sám Adolf Hitler k nemu správal skepticky. „Prečo upútavame pozornosť celého sveta k faktom, že nemáme žiadnu minulosť? Dosť na tom, že Rimania stavali veľké stavby, zatiaľ čo naši predkovia žili v hlinených chatrčiach. Himmler teraz všetky tieto staré dediny vykopáva, aby sa nadchol pre kamenné sekerky a črepy,“ lamentoval Hitler údajne, keď prišla reč na Ahnenerbe.

Napriek tomu aktivity Ahnenerbe ďalej pokračovali. Archeológ Franz Altman a jeho žena v roku 1937 našli údajný dôkaz, že Rím založili dávni severania. Ďalšie obskurné teórie a nálezy na seba nenechali dlho čakať. Nič z toho nemalo ale nič spoločné so skutočnou vedou, boli to len fantasy výplody a nevedecké interpretácie, ktoré by za iných okolností boli zmätené zo stola.

V roku 1943 sa Ahnenerbe presťahovala z Berlína do Waischenfeld z dôvodu spojeneckého bombardovania. Napriek tomu aj tam nakoniec v roku 1945 dopadli bomby z amerických bombardérov. Vďaka tomu bolo zničených mnoho z dokumentov a nálezov, ktoré spoločnosť za svoju existenciu zhromaždila.

Časť vedcov z Ahnenerbe skončila pred Norimberským tribunálom. Takmer nikto ale nebol odsúdený a po vojne tak, väčšinou so zmenenými menami, ďalej pokračovali vo svojej vedeckej činnosti.