Operácia Cornflakes oklamala nacistickú poštu, ani tak to k ničomu nebolo

1690

Ako najlepšie šíriť propagandu na území Tretej ríše? Predsa pomocou ríšskej pošty. Tak uvažovali Spojenci, keď naplánovali geniálny tajnú operáciu nazvanú Cornflakes. Bohužiaľ geniálny plán nakoniec zrejme k ničomu nebol.

Operáciu naplánovala Office of Strategic Services (OSS), americká vojenská spravodajská služba. Cieľom bolo, aby sama nemecká pošta roznášala propagandistické protinacistické tlačoviny medzi obyvateľov ríše. Podľa plánovačov to malo byť oveľa efektívnejšie ako zhadzovanie letákov z bombardérov, ako sa to robilo doteraz. Mnoho letákov sa stratilo, ďalší zobrali policajti, celková efektivita takéhoto počínania vzhľadom na náklady a riziku boli veľmi nízke.

Lietadlá ale napriek tomu plnili v celej operácii Cornflakes veľmi dôležitú úlohu. Postup bol nasledujúci. Najprv hĺbkové bombardéry napadli konkrétny vlak vezúci poštu. Akonáhle bola súprava zničená, bolo vedľa nej zhodených niekoľko poštových vriec plných zalepených obálok s protinacistickými letákmi. Obálky boli opatrené reálnymi adresami. Mnoho informácií potrebných pre správne označenie obálok získali Spojenci od zajatých nemeckých poštárov. Nemecké poštové známky zase mali od francúzskeho hnutia odporu.

Medzi podvratnými materiály boli okrem iného aj zmenené poštové známky s Adolfom Hitlerom, kde mal vodca odhalenú lebku. Namiesto nápisu Deutsches Reich, teda nemecká ríša, bol na známke nápis Futsches Reich, teda zničená ríše. Používali sa tiež podvratné listy vojakom, ktoré im posielal Klub osamelých žien. V nich tieto „ženy“ písali, že sú doma a osamelé a túžia po sexe. Plánovači verili, že tým výrazne klesne morálka Nemcov bojujúcich na fronte, pretože sami mali doma svojej ženy, a mohli sa tak začať obávať, či sú im neverné.

Ovšem aké boli reálne dopady operácie Cornflakes, sa nikdy poriadne nezistilo. Rovnako tak nebolo ani jasné, koľko listov sa skutočne dostalo k svojim adresátom. Došlo tiež k mnohým prípadom odhalenia, pretože na obálkach boli preklepy alebo zle napísané slová, čoho si poštári všimli. Celkovo išlo tak o zrejme nie príliš úspešnú operáciu.

Američania zavreli uprostred bitky generála Clarka, svojho vrchného veliteľa