Osemnásťročná Pákistánka odmietla tradičný svadobný obrad. Rodina ju za to zaživa upálila

1538

Vraždy zo cti nie sú v moslimských krajinách bohužiaľ ničím neobvyklé. Jednou z obetí sa stala osemnásťročná Zeena Rafiq. Jej previnenie? Namiesto tradičnej svadby si svojho priateľa vzala civilnou cestou.

Hasan so ženou

Zeena Rafiq z pakistanského Láhaure sa vydala za Hasana Khana. Nestalo sa tak ale tradičným spôsobom – mladá dvojica si povedala svoje áno na magistráte. Z civilného obradu nebola nadšená rodina nevesty, ktorá požadovala svadbu zopakovať. Zeena požiadavkám svojich príbuzných však odmietla vyhovieť a rodina sa tak zo strachu, že sa o ich dcére bude hovoriť ako o zbehlej, sa rozhodli pre radikálne riešenie.

Svadobný dokument

Keď sa Zeena ocitla sama bez manžela, matka ju spoločne s bratom priviazala k lôžku, poliala petrolejom a zapálila. Podľa výpovede Hasana sa mladá žena niečoho podobného obávala už skôr a manžela prosila, aby ju neopúšťal.

Pritom len pred nedávnom bola v Pandžábi upálená devätnásťročná učiteľka, ktorá si odmietla vziať staršieho muža. Potom skupinka miestnych ľudí upálila sedemnásťročnú dievčinu, ktorá pomáhala „zbehnúť“ svojej kamarátke.

Ročne príde kvôli vražde zo cti o život až tisíc dievčat a žien.

Nemecko zvažuje zaradiť moslimské sviatky do štátnych sviatkov krajiny