Paranoja a neexistujúce hrozba, píšu ruské médiá o samite NATO

NATO "existuje v zrkadlovom svete", zameriava sa na "neexistujúcu hrozbu" z východu a "démonizuje Rusko" namiesto toho, aby sa zameralo na skutočné nebezpečenstvo v podobe terorizmu, reagujú takmer totožne ruské médiá na víkendový summit Aliancie vo Varšave.

1173

Prakticky všetky ruské médiá citujú oficiálne vyhlásenie hovorca ministerstva zahraničia Marije Zacharovové.

„Pokusy o démonizáciu Ruska pre odôvodnené opatrenie prijatých v oblasti vojenského posilňovania odvádza pozornosť verejnosti od deštruktívnej role aliancie a niektorých jeho spojencov, ktorí vyvolávajú krízy a ohniská napätia v rôznych častiach sveta,“ citovala Zacharovovou napríklad ruská štátna televízia Russia Today.

NATO sa podľa štátneho serveru Sputnik až paranoidne sústredí na „neexistujúci hrozbu“ z východu „namiesto toho, aby sa zameriavala na zachovanie mieru a stability v Európe a na spojenie všetkých zodpovedných medzinárodných aktérov v boji proti skutočným, nie fiktívnym výzvam, mala by sa zaoberať riešenie bezprecedentnú úroveň teroristických hrozieb prichádzajúcich z juhu „.

Väčšina reakcií sa týka predovšetkým rozhodnutia NATO vyslať štyri mnohonárodné prápory do pobaltských krajín a do Poľska, ktoré majú upokojiť týchto spojencov a slúžiť ako odstrašujúca poistka proti prípadnej ruskej agresii.

Summit je podľa mnohých ruských denníkov „prvým po mnohých rokoch, ktorý má tak otvorene protiruský program“. Ďalší štátom financovaný denník Rossijskaja gazeta, publikujúci okrem iného novoprijaté zákony, uvádza, že sa NATO „pripravuje takým spôsobom, ako to nerobilo od konca studenej vojny“.