Bundeswehr posilní a bude riešiť svetove krízy, rozhodla nemecká vláda

Nemecká armáda by sa mala výraznejšie podieľať na riešení kríz vo svete. Stojí to v Bielej knihe ministerstva obrany, ktorú v stredu schválil kabinet Angely Merkelovej. Ozbrojené sily pod velením Ursula von der Leyen sa majú "aktívne podieľať na utváraní svetového poriadku," čaká je preto aj personálne posilnenie.

1397

Účasť nemeckej armády – Bundeswehr – na riešenie ozbrojených konfliktov má podľa schváleného dokumentu zodpovedať hospodárskemu, politickému a vojenskému významu krajiny. Biela kniha načrtla tiež víziu vytvorenia „európskej bezpečnostnej a obrannej únie“, vznik spoločnej armády však nezmieňuje.

Berlín by sa preto mal výraznejšie než doteraz podieľať na mierových misiách OSN a preberať v nich vedúcu úlohu, čo sa doteraz nedialo.

Biela kniha tiež predpokladá, že Nemecko prevezme väčšiu zodpovednosť v rámci Severoatlantickej aliancie a zasadí sa o posilnenie jej európskeho piliera. Vláda sa tiež prihlásila k záväzku NATO, aby členské štáty aliancie dávali na obranu dve percentá svojho HDP.

Podľa agentúry DPA je však splnenie tohto cieľa v najbližších ôsmich rokoch nereálne, pretože teraz tvorí obranné výdavky Nemecka 1,2 percenta HDP a ich skokové zvýšenie sa nedá očakávať.