Pasažier otvoril dvere lietadla, chcel trochu čerstvého vzduchu

1837

Dvadsaťpäťročný pasažier spôsobil zdržanie odletu lietadla na čínskom letisku Maynyang. Pred štartom totiž dokázal otvoriť vstupné dvere do stroja. Túžil po čerstvom vzduchu, ktorého sa mu v preplnenom lietadle nedostávalo.

Dvadsaťpäťročný muž údajne myslel, že veľkou pákou otvorí iba okienko (čo v lietadle samozrejme nie je možné). Namiesto toho sa ale otvorili celé vstupné dvere, z ktorých sa navyše spustila nafukovacia záchranná šmykľavka, ktorá sa používa v situáciách, kedy je nutné rýchlo opustiť lietadlo. Muž spanikáril a panikáriť začali tiež niektorí cestujúci, ktorí sa domnievali, že stroj je v ohrození. „Bolo preplnené a bolo v ňom horúco. Tak som zatlačil na páku pod okienkom. Keď sa otvorili celé dvere, tak som spanikáril,“ opísal udalosť pôvodcu incidentu.

Posádka musela na palubu privolať políciu, kvôli čomu sa let zdržal. Muž musel zaplatiť pokutu v prepočte asi 11 tisíc dolárov. Podľa zástupcov aeroliniek je celý prípad veľmi zvláštny, pretože pasažierom je vo vstupnej inštruktáži od stevardiek vysvetlené, že nesmú siahať na žiadne páky alebo tlačidlá na dverách. Tie sú navyše zreteľne označené, takže je takmer nemožné si ich pomýliť s nejakou obyčajnou pákou.

Muž tiež zrejme veľmi dlho nesadne do žiadneho čínskeho lietadla. Čína totiž nedávno začala zavádzať nový systém, ktorý určuje, ako veľmi je každý jednotlivec spoľahlivý, lojálni a riadi sa zákonmi. Každý Číňan má svoj sociálny index, do ktorého sa zaznamenávajú jeho aktivity, postoje, ale aj prehrešky. A práve tento prehrešok spôsobí, že dotyčný bude mať nízky sociálny index, čo zase znamená, že nebude môcť cestovať.