Plešatosť sa dedí po meči i po praslici

1342

Čo spôsobuje, že niektorým mužom, ale i ženám vypadá denne omnoho viac vlasov, než udáva denný priemer, čo je 50 až 125 vlasov?

Takmer 95% prirodzenej straty vlasov u mužov i žien je strata dedičná. Neplatí však často tradovaný mýtus, že padanie vlasov sa dedí iba po praslici, po matke. I ďalšie medzi ľuďmi kolujúce „pravdy“ o vlasoch sú iba povery:

o časté mytie vlasov nespôsobuje ich vypadávanie
o nosenie klobúkov alebo čiapok nemá na vypadávanie vlasov vplyv
o dôkladné česanie každý deň nerobí vlasy lesklejšími a zdravšími
o trvalá, farbenie a kozmetické ošetrenie, ak sú dobre urobené, nezapríčiňujú stratu vlasov
o strihanie vlasov nakrátko nespôsobuje, že vlasy rastú silnejšie
o státie na hlave, pri ktorom sa všetka krv nahrnie do hlavy, nestimuluje rast vlasov

Zriedkavo spôsobujú vypadávanie vlasov aj iné faktory než dedičnosť. Vplyv môže mať zlá strava, choroba, znečistené životné prostredie, stres. Ženy sú okrem toho závislé na kolísaní hladiny hormónov. Napríklad po pôrode môže dôjsť k zvýšenému vypadávaniu vlasov.

Muži i ženy však vypadávanie vlasov a najmä plešatosť často veľmi ťažko nesú. Americké výskumy ukazujú, že rednutie vlasov prináša najmä ženám nemalé psychické problémy, ako sú depresie, zníženie sebaúcty, neuróza. Možno práve preto túto „chorobu“ v USA berú vážne a liečením „androgenetickej alopecie“ sa zaoberá mnoho pracovísk. Pacienti tu oveľa častejšie podstupujú transplantáciu vlasových štepov.