Poprava desiatich cudzincov za pašovanie drog bude spoločná

504

Odvolanie Austrálčanov spôsobilo odklad popravy. Indonézia má však prísne protidrogové zákony a je neoblomná.

Má ich zastreliť popravčia čata

Generálny prokurátor tiež povedal, že všetkých desiatich cudzincov popravia naraz. Odsúdených, medzi ktorými sú občania Austrálie, Francúzska, Brazílie, Filipín, Ghany a Nigérie, už previezli do väznice na ostrove Nusakambangan, kde ich má zastreliť popravčia čata.

Odklad popráv spôsobilo odvolanie dvoch Austrálčanov voči odmietnutiu prezidentskej milosti ako aj odvolanie odsúdeného Francúza voči rozsudku smrti, o ktorom má súd rozhodnúť 21. marca.
Diplomatické napätie

„Nenastala zmena plánu vykonať všetky popravy naraz,“ povedal novinárom hovorca generálneho prokurátora Tony Spontana. V prípade odmietnutia odvolaní musí vláda odsúdených upozorniť 72 hodín pred uskutočnením popravy.

Indonézia nedávno odmietla austrálsky návrh na výmenu väzňov s cieľom zachrániť životy dvoch austrálskych pašerákov drog.

Plánovaná poprava 33-ročného Myurana Sukumarana a 31-ročného Andrewa Chana vyvolala diplomatické napätie medzi Austráliou a Indonéziou po tom, čo boli zamietnuté opakované žiadosti o milosť.
Indonézia zamietla aj návrh na zmenu trestu smrti na doživotie s tým, že austrálska vláda by zaplatila všetky náklady. Títo dvaja Austrálčania boli šéfmi pašeráckeho gangu tzv. Bali 9. Zvyšok partie dostali jeden 20rokov a zvyšok doživotie.

Nemajú zľutovanie

Indonézsky prezident varoval cudzie krajiny, aby nezasahovali do práva Indonézie uplatňovať trest smrti.
„Nemalo by tu byť žiadne zasahovanie do trestu smrti, pretože je naším suverénnym právom uplatňovať naše zákony,“ povedal Joko Widodo.

Indonézia už v januári popravila pre drogové trestné činy šiestich ľudí vrátane piatich cudzincov.
Domovské krajiny odsúdencov proti výkonu trestu ostro protestovali. Prezident Widodo zaujal tvrdý postoj pri presadzovaní zákonov a avizoval, že nad drogovými dílermi nebude mať zľutovanie.

Indonézia je známa svojimi prísnymi protidrogovými zákonmi. Vykonávanie popráv obnovila v roku 2013 po päťročnej prestávke.