Sagan v tretej etape na druhom mieste

784

Peter Sagan obsadil 2. miesto v piatkovej 3. etape pretekov Tirreno – Adriatico, ktorá viedla z Casciny do Arezza a merala 203 km. Víťazom sa stal Belgičan Greg van Avermaet z tímu BMC, ktorý dosiahol víťazný čas 4:58:17 h. Tretí skončil Čech Zdeněk Štybar z tímu Etixx – Quick-Step. V priebežnej celkovej klasifikácii je Sagan druhý o dve sekundy za Van Avermaetom. Dvadsaťpäťročný slovenský cyklista stále čaká na prvý triumf v tomto roku a zároveň premiérový v drese Tinkoff-Saxo.

Saganovi pomohol v posledných kilometroch v úzkych uličkách Arezza jeho tímový kolega Daniele Bennati. V záverečnom stúpaní útočil z tretej-štvrtej pozície a napokon to stačilo na 2. miesto. Slovenský cyklista vstúpil do 3. etapy z druhého miesta priebežnej celkovej klasifikácie a zároveň s ambíciou oživiť spomienky na minulý rok, keď na Tirreno-Adriatico triumfoval práve v 3. etape.

Už po niekoľkých kilometroch sa od pelotónu odpútala pätorka Nicola Boem (Bardiani-CSF), Danilo Wyss (BMC), Carlos Quintero (Colombia), Chad Haga (Giant Alpecin) a Rick Flens (Lotto Jumbo) a zrodil sa únik dňa. Hlavný balík spočiatku vôbec nereagoval na zvyšujúci náskok „utečencov“, ktorý po 40 km dosiahol až 15 minút. Sto kilometrov pred cieľom náskok pätice vpredu klesol pod 5 minút. Posledných 55 km tvorilo šesť okruhov v cieľovom meste Arezzo.

V záverečných 20 km zostalo vpredu už len duo Nicola Boem (Bardiani-CSF) – Chad Haga (Giant Alpecin) a 17 km pred cieľom bol ich únik už minulosť. V koncovke etapy sa podľa predpokladov presadili nie klasickí špurtéri, ale takí, ktorí vedia šprintovať aj do kopca. Posledný kilometer sa jazdil v približne 5-percentnom stúpaní a Van Avermaet si dlhým finišom udržal prvú pozíciu až do cieľa.

3. etapa (Cascina – Arezzo, 203 km):
1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing Team 4:58:17 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo, 3. Zdeněk Štybar (ČR) Etixx – Quick-Step, 4. Filippo Pozzato (Tal.) Lampre-Merida, 5. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory Racing, 6. Simon Geschke (Nem.) Team Giant-Alpecin – všetci rovnaký čas ako víťaz
Poradie po 3. etape:
1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing Team 8:34:31 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +2, 3. Adriano Malori (Tal.) Movistar Team +8, 4. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory Racing +9, 5. Matthias Brandle (Rak.) IAM Cycling +10, 6. Ramunas Navardauskas (Litva) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team +13.