Pozrite sa na silné portréty amerických vojnových veteránov

3036

Vojna niekedy pozná svojich porazených a víťazov, ešte častejšie sú ale porazenými všetci.

Preživší vojaci si so sebou do bežného života berú vidiny, ktorých sa už nikdy nezbavia. Počas bojov boli svedkami tých najväčších hrôz a museli sledovať, ako im pred očami umierajú kamaráti. Množstvo z veteránov sa potom musí potýkať s traumami fyzickými. Popáleniny, amputované končatiny alebo strata zraku – aj taká môže byť cena za prežitie a vykúpenie sa z vojnového pekla. V nasledujúcich fotkách si prezrite portréty amerických veteránov, ktorým život navždy zmenilo bojovanie na Blízkom východe.

Rotmajster Allan Armstrong bol do Iraku a Afganistanu nasadený štyrikrát. O nohu prišiel počas motocyklovej nehody. V roku 2014 sa mu podarilo umiestniť prvý v behu na 100 a 200 metrov vo Warrior Games, športových hrách pre zranených vojnových veteránov.
Tomas Young vstúpil do armády dva dni po útokoch na Dvojičky. Keď piaty deň riadil neobrnené vozidlo v irackom Sadr City, dostal strelnú ranu do chrbtice, po ktorej ochrnul. Zomrel na komplikácie spôsobené zranením v roku 2014, rok a pol po tom, čo bolo foto nadobudnutá.
Kapitán Wayne Waldon prišiel o nohu v Bagdade. Sedem rokov po zranení chodí a jazdí na snowboarde. „Prostetickej nohu už necítim ako prívesok, je to časť mňa,“ hovorí.
Nadporučík Nicholasovi Johnovi Vogtovi vzala nohy improvizovaná zostrojená bomba v Afganistane. O svojej strate hovorí: „Stratiť nohy je ako stratiť dobrého priateľa. Prajeme si, aby sme stále mohli byť s nimi, ale jednoducho sme to ‘nemali v kartách’. Potom sa zoberieme, v spomienkach si uchovávame dobré časy a ďakujeme Bohu za čokoľvek, čo nám zostalo. „
Stephanie Morris utrpela zranenia v Afganistane. Po fyzickej terapii ubehla desať míľ. „Musím to urobiť pre nich,“ povedala na adresu svojich zosnulých kamarátov.
Rotmajster Shilo Harris spoločne s vodičom ako jediní prežili výbuch bomby v roku 2007. Utrpel množstvo popálenín.
Mariňák Michael Fox bol zranený v Afganistane počas hliadky.
Marissu Strock zasiahol výbuch improvizovaného výbušného zariadenia pri ceste. Mala vtedy ešte len dvadsať rokov.
Seržant Matthew Aiken prišiel o časť nohy a ruku počas čistenia oblasti od bômb v afganskom Kandaháre.
Major Matt Smith bol postrelený v júni roku 2013 v Afganistane. Strela mu prerušila stehennej tepnu.
Joel Tavera musel po popálení v Iraku absolvovať deväťdesiat operácií. Kvôli výbuchu stratil tiež svoj zrak a jednu nohu. „Môj vzhľad klame… Čo vyzerá ako z polovice prázdny pohár, je v skutočnosti z troch štvrtín plný,“ hovorí.
Otec dvoch detí Jerral Hancock bol zranený bombou nastraženú pri ceste, keď riadil tank.
Jose Ramos prišiel o ruku počas raketového útoku v Iraku. V roku 2016 sa zúčastnil paralympiády.
Nadporučíka Jasona Paka zranilo v decembri 2012 improvizované výbušné zariadenie, ktoré niekto nastražil v Afganistane.
Desiatnik Christian Brown šliapol na nastraženú mínu. Bolo to len štyri dni potom, čo sám pomáhal zranenému mariňákovi.
Desiatnik Davidovi Bixler sa stal osudným Afganistan.
Cédric Kingovi boli amputované nohy po výbuchu improvizovanej bomby v Afganistane. Na popud dcér začal plávať a má za sebou tiež dokončenie niekoľkých maratónov. Dnes pôsobí ako motivačný rečník.
Daniel Burgess utrpel zranenia po šliapnutí na mínu.
Bobby Henline bol v transporte, ktorý zasiahla bomba nastražená pri ceste v Iraku. Ako jediný prežil.
Člen námorníctva Bo Reichenbach prišiel o nohy v roku 2012 v Afganistane.
Zdravotník Adam Hartswick prišiel o nohy a utrpel zranenia mozgu počas ošetrovania vojakov v Afganistane. Podstúpil terapiu virtuálnou realitou a znova začal chodiť.
Bobby Bernier bol po útoku delostreleckej jednotky popálený na 60% tela. Na fotografii je s dcérou Laylou.