Predvlaňajšej smrti 71 migrantov v chladiarenskom voze, ktorý sa našiel odstavený pri diaľnici vo východnom Rakúsku neďaleko maďarskej hranice, sa podľa stredajších informácií nemeckej tlače zrejme dalo zabrániť. Maďarské úrady totiž pašerákov ľudí, ktorí sa z činu budú od budúcej stredy zodpovedať pred súdom, odpočúvali už niekoľko týždňov pred tragédiou.
Záznamy odposluchov pašerákov ľudí z Bulharska a Afganistanu podľa nemeckých staníc NDR, WDR a listu Süddeutsche Zeitung, ktoré mali možnosť nahliadnuť do súdneho spisu, dokazujú, že sa migranti dostávali v pašeráckych nákladných vozoch do ohrozenia života pravidelne.

„Ak umrú, nech ich vyloží v Nemecku v lese,“

Búchanie pašovaných ľudí väčšinou bulharskí vodiči na rozkaz šéfov zločineckej skupiny ignorovali. Maďarské úrady zaznamenali aj rozhovory týkajúce sa priamo chladiarenského vozidla, v ktorom v auguste 2015 zahynulo 71 ľudí. „Ak umrú, nech ich vyloží v Nemecku v lese,“ povedal podľa médií šéf zločineckej skupiny z Afganistanu jednému z jej členov, ktorý komunikoval s vodičom.
Napriek pádnym dôkazom z odposluchov ale maďarské úrady nijako nezakročil, uviedli nemecké médiá. Podľa nich bol hlavnou prekážkou fakt, že sa nepodarilo dostatočne rýchlo odposluchy preložiť do maďarčiny, aby ich mohli policajti vyhodnotiť.
Maďarská prokuratúra na začiatku mája kvôli smrti 71 migrantov zo Sýrie, Iraku a Afganistanu, ktorí zahynuli ešte na maďarskom území, obžalovala 11 osôb. Štyria z pašerákov ľudí čelí obžalobe z vraždy a prokuratúra pre nich žiada doživotné odňatia slobody. Pre ostatných navrhuje iné nepodmienečné tresty väzenia a vyhostenie. Proces začne 21. júna. Rozsudok by mal padnúť do konca roka.