Pri českých hraniciach vyrástli stany pre migrantov. Polícia a hasiči masívne cvičia

968

Takmer 300 policajtov, vojakov, colníkov, hasičov a príslušníkov väzenskej služby nacvičuje znovuzavedenie kontrol na hranici medzi Českom a Slovenskom. Postrážia 49 kilometrov dlhý úsek v Moravskosliezskom kraji a päť hraničných priechodov. V Mostoch u Jablunkova postavia registračné miesto pre nácvik migračnej krízy. Novinárom to dnes povedali minister vnútra ČR Jan Hamáček (ČSSD) a zástupcovia zúčastnených zložiek.

„Nelegálna migrácia zatiaľ stagnuje a počty záchytov sú zanedbateľné na úrovni pred migračnou krízou,“ vyhlásil Hamáček. Česko však podľa neho musí byť pripravené aj na možnosť, že sa táto situácia zmení. „Cvičenie samozrejme nie sú samoúčelná,“ uviedol. Dodal, že ozbrojené zložky budú simulovať skutočné podmienky, ktoré by nastali v prípade nutnosti kontroly zaviesť. Akcia nie je prvá svojho druhu, minister pripomenul minuloročné cvičenie v Juhomoravskom kraji.

Podľa námestníka policajného prezidenta Martina Vondráška je ČR na rozhodnutí vlády o opätovnom zavedení kontrol na vnútorných hraniciach pripravená. Vláda na žiadosť polície pre roky 2019 až 2021 uvoľnila 350 miliónov kč (14miliónov eur) na nákup potrebnej techniky, zariadení a ďalšieho.

Migranti sa v Paríži do seba pustili tyčami, polícia ich rozohnala

Cez Mosty u Jablunkova vedie predpokladaná trasa migrácie

Terajšieho cvičenie, ktoré je ôsme v rade, sa podľa neho zúčastní 150 policajtov, 60 vojakov, po 30 hasičov a colnikov a do desiatich príslušníkov väzenskej služby. Hasiči už od rána stavajú registračné miesto, ktoré chcú po poludní odovzdať cudzineckej polícii. Mosty u Jablunkova boli podľa polície vybrané preto, že tadiaľto vedie predpokladaná migračná trasa.

Policajti plánujú nacvičiť registráciu 80 cudzincov. Každý z migrantov by mal prejsť niekoľkostupňovým procesom triedenia. Bude sa robiť tiež zjednodušená zdravotná prehliadka, ktorú zabezpečia lekári, sestry a záchranári zdravotníckeho zariadenia ministerstva vnútra. Budú zisťovať, či cudzinci nemajú infekčné ochorenie alebo nepotrebujú ošetrenie. „Policajti zo základnej odbornej prípravy sa ujmú roly figurantov, ktorí budú simulovať nezákonný vstup na územie Českej republiky,“ dodala hovorkyňa policajného prezídia Hana Rubášová.

Migranti v Nemecku za štvrť roka spáchali 69 tisíc zločinov. Hlavne Balkánci

Naposledy precvičovali ozbrojené zložky ochranu hraníc tento rok v máji na hraniciach s Nemeckom. Kontrolovali 12 hraničných priechodov v Plzenskom kraji, vrátane Rozvadova. Zúčastnilo sa zhruba 1200 policajtov, vojakov, colníkov, príslušníkov väzenskej služby, lekárov a zdravotníkov.

Nelegálnych migrantov vlani polícia odhalila takmer 5000

Polícia vlani odhalila 4992 cudzincov, ktorí v Česku zdržiavali nelegálne. Je to o 254 viac ako v roku 2017 a o 269 menej ako v roku 2016. Počet zadržaných migrantov sa tak výrazne nelíši od údajov z posledných rokov. Rovnako ako v minulých rokoch najpočetnejšiu skupinu odhalených prisťahovalcov tvorili Ukrajinci.

Neprispôsobiví migranti nemajú nárok na azyl, presadzuje nemecký minister

Ukrajinci patrí medzi najčastejšie zadržané cudzincov už od roku 2008. Výnimkou bol rok 2015, kedy vyvrcholila migračné krízy a väčšina utečencov cez Česko prechádzala do iných krajín. Celkový počet odhalených migrantov sa vtedy vyšplhal na 8500, najviac ich pochádzalo zo Sýrie.

Migranti musia do utorka opustiť Džunglu v Calais, nariadili úrady