Pri nepokojoch vo väznici na severe Brazílie dnes zomrelo 52 väzňov. Podľa miestnych médií boli príčinou nepokojov vo väznici v meste Altamira v štáte Pará strety medzi dvoma konkurenčnými gangmi.

Server O Globo s odvolaním sa na úrady štátu Pará uviedol, že 16 väzňom vzbúrenci odrezali hlavy. U mnohých mŕtvych bolo zrejme príčinou smrti udusenie, väzni v časti areálu totiž založili požiar.

Nepokoje vypukli skoro ráno miestneho času a trestanci pri nich zadržali dvoch dozorca ako rukojemníkov. Podľa miestnych médií už boli dozorcovia oslobodení. Nepokoje trvali asi päť hodín.

Na prepašovanie mobilných telefónov do väzenia použili luk a šípy

Vzbury v brazílskych väzniciach nie sú ojedinelé, tá dnešná je ale čo do počtu mŕtvych výnimočná. Podľa dostupných údajov ide o jednu z najtragickejších väzenských vzbúr v novodobej histórii krajiny.

V januári 2017 zomrelo vo väznici Anísio Jobim v meste Manaus na severozápade Brazílie 56 väzňov takisto po stretoch dvoch znepriatelených gangov, ktoré mali zrejme spor o kontrolu nad obchodom s drogami vo väznici.

Francúzsky vzpierač a olympijský víťaz použil svoju silu, aby utiekol z nacistického väzenia

Vtedy miestne médiá písala, že ide o druhú najhoršiu vzburu väzňov v dejinách Brazílie čo do počtu mŕtvych. Najviac obetí si vyžiadali nepokoje vo väznici Carandiru v Sao Paule v roku 1992, pri ktorých potláčaní vojenskou políciou zomrelo 111 väzňov.

Brazílske väznice sú preplnené a niektorí miestni dozorcovia sú skorumpovaní, takže sa medzi väzňov dostávajú drogy i zbrane. Brazília patrí ku krajinám s najväčším počtom väzňov, celkom je tam teraz za mrežami na 727.000 trestancov, pritom kapacita tamojších väzníc je asi 370.000 miest.

Väzenský gang odsúdil na smrť teroristu zo Zélandu, advokát sa bojí o jeho život

Tiež väznica vo mesta Altamira, kde dnes vypuklo násilie, bola preplnená. Jej kapacita je 200 väzňov, za mrežami ich tam ale bolo viac ako 300, podľa niektorých zdrojov dokonca 372.

Ľudia platia za to, aby si mohli vyskúšať indické väzenie