Prvá žena Saddáma Husajna záhadne zmizla, jej osud je dodnes neznámy

876

Prvá žena Saddáma Husajna a súčasne jeho sesternica Sadžida Talfahová zmizla krátko po vypuknutí vojny v Iraku. Od tej doby ju nikto nevidel ani o nej nepočul.

O Husajnovho prvom manželstve sa toho vie len veľmi málo a je ťažké oddeliť povesti a legendy od skutočnosti. Úplne nepochybné je, že išlo o sobáš dohodnutý rodičmi, obom bolo v čase, keď sa dojednával, sotva desať rokov. Sadžida bola dcérou Husajnovho strýka, takže bola jeho sesternicou. Svadba sa konala v roku 1963 a pár mal spolu celkom päť detí.

Sadžida pred uzavretím sobáša pracovala ako učiteľka, takže si veľmi rada privykla na vysoký štandard, ktorý plynul z Husajnovho postavenia. Nosila luxusné západné oblečenie, drahé šperky a doplnky. Podľa niektorých zdrojov sa tiež snažila, aby jej pleť zbelela, a veľmi silne sa pudrovala, že to až vyzeralo, akoby si tvár posypala múkou.

Bola zrejme hamižna, krutá a nijako jej nevadilo, že jej manžel sa stal diktátorom, ktorý vo voľných chvíľach zabíja Kurdov a fyzicky likviduje svojich odporcov. Údajne bola veľmi krutá k domácemu služobníctvu. Svojho psa, ktorý ju uhryzol, priviazala na reťaze na slnku a nechala ho tam, aby zdochol smädom.

Na verejnosť sa však samozrejme dostávali iba pozitívne správy o tejto žene, všetko bolo starostlivo strážené a režírované tak, aby Sadžida bola v očiach národa ušľachtilou a dobrotivou ženou. Nič pritom nebolo vzdialenejšie pravde.

Husajn udržiaval mnoho paralelných milostných vzťahov, jednu svoju slúžku ubytoval priamo pri sebe v paláci, a dokonca mali mať tajnú svadbu. Volala sa Samira a bola vydatá. Jej manžel ale pochopil, že sa skrátka so situáciou musí zmieriť. Naopak Sadžida sa so situáciou zmieriť v tomto prípade nemienila. Jej zúrivosť ešte vzrástla, keď sa Husajn začal so Samirou objavovať na verejnosti. Väčšieho poníženia sa jej už nemohlo dostať.

Sťažovali sa tiež Sadžidini príbuzní, najmä sa hlasno prejavoval istý Adan Chariallah, ktorý potom mal veľmi zvláštnu nehodu a zahynul pri páde vrtuľníka. Neskôr sa jeden zo Saddámových bodyguardov priznal, že do helikoptéry umiestnil bombu.

Posledné informácie o Sadžide pochádzali z roku 2003, kedy utiekla z Bagdadu, ktorý bol krátko nato napadnutý letecký spojencami. Šuškalo sa o tom, že so svojimi dvoma dcérami hľadala azyl vo Veľkej Británii, ale tamojšia vláda odmietla, že by kedy vôbec dostala nejakú žiadosť o azyl, a tvrdila, že ľuďom spojeným so Saddámom Husajnom by azyl nikdy nepovolila.

Saddám Husajn chcel zbraň skazy, staval mu ju kanadský génius

Kde teda táto krutá a kedysi mocná žena vlastne skončila, sa nevie. Husajn mal samozrejme spojencov aj za hranicami krajiny, najmä v Katare. Tam sa zrejme dostala aj Sadžida s dcérami, dokonca to bola zrejme ona, kto najal advokátov, ktorí mali obhajovať Saddáma na súde, ktorý ho vinil z genocídy. V roku 2015 sa špekulovalo o jej smrti, ale to rodina poprela a potvrdila, že žije v osamelosti v Katare. Overiť tieto správy sa ale nepodarilo.