Podľa opozičných analytikov by povolanie až 300 000 mužov na front mohlo viesť k nespokojnosti v spoločnosti. Podľa zástancov tvrdej línie ide o vítaný signál, že Kremeľ je ochotný viesť vojnu až do „konečného víťazstva“.

Takmer sedem mesiacov bola väčšina Rusov ušetrená priamych vplyvov nie príliš úspešného vojenského ťaženia na Ukrajine. Šéf Kremľa sa dlho zdráhal vyhlásiť mobilizáciu, pretože vedel, že takýto krok bude v spoločnosti prijatý s hlbokou nevôľou.

Potom však na začiatku septembra prišli prekvapivo úspešné ukrajinské protiofenzíva v Charkovskej oblasti a Kyjev v priebehu niekoľkých dní oslobodil územie o rozlohe Stredoslovenského kraja. Naplno sa tak ukázali ruské problémy s nedostatkom bojaschopných vojakov.

Putin má plnú kontrolu nad inváziou a vydal rozkaz na dobytie Zelenského rodiska. Hovorí o ňom bývalí agent KGB

Tisícky mužov vrhnú do mlynčeka na mäso!

„Teraz vojna príde do každého domu a každej rodiny,“ varuje ďalej zoskupenie, ktoré je podľa agentúry Reuters protivojnovým združením. Vesna ďalej viní režim ruského prezidenta Putina z toho, že „uvrhol Rusko do strašlivého krviprelievania, izolácie a chudoby“. Podľa serveru Meduza vyzvalo toto združenie o deň skôr ruských vojakov, aby sa odmietli zúčastniť na invázii na Ukrajine a vzdali sa skôr, ako vstúpi do platnosti chystaný zákon, ktorý v týchto dňoch schvaľuje ruský parlament, a podľa ktorého sa takýto krok stane trestným činom.

Putinov mäsiar Kadyrov hrozí útokom na Poľsko

Hnutie Vesna vyzýva Rusov, aby dnes o 19.00 h vyšli do centier svojich miest.

Čiastočná mobilizácia pravdepodobne zvýši znepokojenie Rusov z vojny, avšak nie je podľa nej jasné, koľko ľudí sa odváži naozaj protestovať, keďže úrady opozíciu a kritiku invázie na Ukrajine potierajú. Po jej februárovom začiatku bezpečnostné zložky pozatýkali v Rusku počas protestov najmenej 16 000 demonštrantov, vyplýva z informácií projektu OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy v Rusku.

„Nikdy som sa za vlasť tak nehanbil.“ Ruský diplomat v OSN končí, obul sa do Lavrova aj Putinovej jachty