Sedemkrát prežil zásah bleskom! Nakoniec sa zabil kvôli manželke

1815

Roy Sullivan sa zapísal do histórie neobvyklým spôsobom. Sedemkrát sa mu totiž podarilo prežiť zásah bleskom. Vyslúžil si vďaka tomu prezývku Ľudský hromozvod.

Mal muž z Virginie neskutočnú smolu, alebo veľké šťastie? Kým pravdepodobnosť, že človeka zasiahne blesk, je zhruba 1: 10000, Roy Cleveland Sullivan bol za svojho života zasiahnutý sedemkrát. Všetky nešťastne náhody ale prežil a skončil maximálne s ľahkými popáleninami a ohorenými vlasmi.

Vďaka práci správca Národného parku Shenandoah sa Sullivan pohyboval v prírode a o búrky nemal núdzu. K prvému zásahu malo dôjsť v apríli 1942. Sullivan, vtedy tridsaťročný, sa pred búrkou schovával v požiarnej rozhľadni. Stavba bola čerstvo postavená a nemala hromozvod. Blesk ju zasiahol celkom osemkrát a z toho raz aj jeho. Muž túto udalosť neskôr opísal ako ten najhorší zásah bleskom, ktorý zažil. Elektrický výboj mu vstúpil do tela pravou nohou a v topánke nechal vypálenú dieru. Vnútri veže vraj „preskakovali ohne“.

Ďalšie stretnutie s prírodnou silou prebehlo o dvadsať sedem rokov neskôr. Paradoxne sa tak stalo v idúcim aute, ktorý zvyčajne funguje ako takzvaná Faradayova klietka a cestujúci pred zásahom chráni. Nebol už ale Sullivan živým dôkazom toho, že logika a pravdepodobnosť nemusí vždy platiť? Naviac išiel vtedy s otvoreným okienkom. Blesk najprv udrel do blízkeho stromu a potom zišiel oknom do auta, kde trafil Sullivana. Ten stratil po náraze vedomie a narazil do okraja útesu. Až na obhorené obočie a vlasy sa mu ale nič nestalo.

Tretí zásah prišiel celkom skoro, už v roku 1970. Blesk si Sullivana našiel pred jeho domom, kde najprv udrel do transformátora a potom spálil jeho ľavé rameno. Štvrtý blesk ho zastihol v roku 1972 v jeho správcovskej stanici. Aj tentoraz skončil len s ohorenými vlasmi, horšie dopadla ale už jeho psychika. Hoci sa jednalo o nebojácneho človeka, ktorý nedal na povery, po štvrtom incidente začal veriť tomu, že sa ho nejaká nadprirodzená sila pokúša zničiť. Od tej doby sa každéj ďalšej búrke vyhýbal a skrýval sa pred ňou. Tiež so sebou začal nosiť vodu, keby mu zasa chytili vlasy. Ani prevencia ale nepomohla. Ďalší zásah nasledoval hneď v ďalšom roku.

V Tatrách úradovala smrť, po úderoch bleskov päť obetí! Deväť ľudí v búrke zmizlo bez stopy

Sullivan bol na kontrole parku, kedy si všimol blížiacu sa búrku. Ihneď nasadol do auta a išiel preč. Mal pocit, že ho čierny nabitý mrak celú dobu prenasleduje. Keď sa zdalo, že je už v bezpečí, z auta vystúpil. V momente ho zasiahol blesk.

Podobný priebeh mal tiež šiesty zásah v roku 1976. Muž sa opäť pokúšal uniknúť pred búrkovým mrakom, ale blesk mu tentoraz poranil členok. Konečne naposledy sa Sullivan s bleskom stretol o rok neskôr. Výboj ho zasiahol počas rybárčenia a popálil mu vršok hlavy, hruď a brucho. Keď bol na odchode z miesta, všimol si, že jeho ryby mu kradne medveď, ktorý sa zrazu vynoril z lesa. Aj cez ďalšie prekonaný šok ešte raz zobral odvahu a zviera odohnal konárov. Bolo to vraj po dvadsiaty druhý, čo takto zaútočil na medveďa.

V Čechách žena po zásahu bleskom zomrela, 3 dievčatá sú v nemocnici

Od tej doby sa nebo nad Sullivanom zľutoval a nechalo ho byť. Aj iba sedem zásahov napokon stačilo na zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Dva prepálené klobúky sú dodnes vystavené v nadväzujúcej výstave v New Yorku a Južnej Karolíne.

Ako „nesmrteľný“ muž nakoniec zomrel? V roku 1983 vlastnou rukou, keď sa zastrelil údajne kvôli neopätovnej láske k svojej o tridsať rokov mladšej manželke. Smutná bodka za neobyčajným životom.