Pri búrke v Tatrách zásah blesku zabil českého turistu. Zranená bola spolu s ním aj žena z Česka. Ďalších štyroch, vrátane dvoch detí, zabil blesk v poľských Tatrách. Viac ako 150 osôb bolo zranených a 9 ľudí bolo ešte v piatok nezvestných.

Tragicky skončil výlet na vrch Baníkov (2 178 m) v tatranských Roháčoch pre dvoch Čechov. „V popoludňajších hodinách dňa 22. 8. 2019 boli záchranári horskej záchrannej služby požiadaní o pomoc pre českú turistku, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkov. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla,“ oznámili horskí záchranári servera TVNoviny.sk.

Pahoľa

„Pri pacientovi, ktorý sa nachádzal v Baníkovskom kotly, bol vysadený lekár, ktorý bohužiaľ turistovi už nedokázal pomôcť, pretože pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom,“ dodali.

 Čech padal 200  metrov 

Podľa leteckých záchranárov Čech padal približne 200 metrov. Tretia z obetí blesku na slovenskej strane Tatier bol miestny občan, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a bol paralyzovaný. Toho podľa slovenského tlačovej agentúry TASR zasiahol výboj na hrebeni v oblasti vrcholu Pachoľa.

Pachoľa

„Môžeme potvrdil, že počas rozsiahlych búrok v oblasti Tatier zomrel na území Slovenska jeden český občan, jedna Češka bola zranená a je hospitalizovaná. Na území Poľska podľa dostupných informácií Slováci ani Česi medzi obeťami ani zranenými nie sú,“ potvrdila v piatok ráno Zuzana Štíchová.

Následky búrky riešia naďalej práve aj v poľských Tatrách. Podľa hovorcu polície bolo na horskom štíte Giewont v čase úderu blesku asi dvadsať ľudí. Päť z nich malo byť zasiahnutých, podľa spravodajského webu RMF24 zomrel ešte len 13-ročný chlapec, ktorého sa ešte na vrcholku pokúšali oživiť záchranári, žiaľ márne. Neprežilo ani 10-ročné dievčatko. Starosta mesta Zakopane, ktoré sa nachádza na úpätí Tatier, vyhlásil trojdňový smútok.

Vysoké Tatry si vyžiadali ďalšiu obeť. Padajúci kus skaly zabil českého horolezca

Na vrcholku Giewontu je umiestnený železný kríž, do ktorého často udrie blesk, preto je prítomnosť na tomto mieste pri búrke nebezpečná. Rovnako tak je riskantné výstup po trasách, pri ktorých sú pomocné reťaze.

Podľa posledných informácií si búrka v poľských Tatrách vyžiadala štyri obete vrátane dvoch detí. Desiatky ľudí sú zranení. Spravodajca denníka Gazeta Wyborcza sprvu hovoril o 80 zranených. V piatok dopoludnia bol počet zranených zvýšený na 157 osôb a ďalších 9 ľudí bola nezvestná. Či boli mŕtvi a zranení na poľskej strane Tatier výhradne Poliaci alebo aj občania iných krajín, dlho nebolo jasné.

TATRY: Horskí záchranári pomohli aj druhému z českých horolezcov spod Gerlachu

Vchody do nemocníc, v ktorých lekári starali o vážnejšie zranené turistov, obsadila v piatok polícia. Tá zablokovala nepovolaným vstup do nemocníc v mestách Zakopane aj Novy Targ, kam záchranári osoby postihla búrka previezli.

TVN24 uviedla, že ráno v Tatrách svietilo slnko a boli dobré podmienky pre pešiu turistiku. Postupne sa ale naplnili predpovede počasia a nad horami sa stiahli husté mraky. Okolo poludnia potom vypukla prudká búrka.

Tatry navštevujú najviac Slováci a Česi, mali by si ich hotelieri vážiť