Bývalý ruský policajt, ​​ktorý už bol odsúdený na doživotie za zavraždenie 22 žien, stál v utorok znovu pred súdom v Irkutsku.

Päťdesiattriročný Michail Popkov sa má zodpovedať pred spravodlivosťou kvôli obvineniu z 59 ďalších vrážd, čo by z neho urobilo najhoršieho sériového vraha v dejinách súčasného Ruska, napísala agentúra AFP. Proces sa začal za zatvorenými dverami, teda s vylúčením médií a verejnosti.

Popkov je prezývaný „Angarsk maniak“ podľa sibírskeho mesta, kde svoje zločiny páchal. V januári 2015 ho súd v Irkutsku odsúdil na doživotie za znásilnenie a zavraždenie najmenej 22 žien – to mu bol súd schopný preukázať. Mladé ženy zabíjal v Angarsku „pri nočnom čistení od neprávostí“, ako neskôr tvrdil. Vyšetrovatelia bývalého policajta podozrievajú, že môže mať na svedomí aj desiatky ďalších životov.

Popkov vraždil v druhej polovici 90. rokov, kedy v Angarsk po večeroch a v noci mizli mladé ženy, ktorých mŕtvoly boli neskôr nachádzané v lesoch, pri cestách či na cintorínoch v okolí mesta. Obeťami sa nestávali len prostitútky, ale tiež napríklad učiteľka a predavačka. Vyčíňanie „angarského maniaka“ budilo v regióne paniku, než náhle ustalo; Popkov neskôr vysvetlil, že sa nakazil pohlavnou chorobou, ktorá ho pripravila o vražedné nutkanie.

Popkov ako policajt dlho unikal podozrenie, hoci ho vraj už v roku 1998 identifikovala jedna z dvoch dievčat, ktorá útok prežila. Policajtovi ale postačovala výhovorka, že je asi násilníkovi podobný, a podozrievavý prokurátor bol preložený. Prípad bol vyriešený až po rokoch, a to pri obnovenom vyšetrovaní.

„Zabíjal som iba ženy, ktoré mi vliezli do auta a chceli sa pobaviť“

Kriminalisti v niekoľkých prípadoch zaznamenali na mieste činu stopy pneumatík terénneho vozidla Lada Niva. Analýzy DNA majiteľov všetkých týchto vozidiel v okolí stopami zanechanými na telách zavraždených žien nakoniec viedli k odhaleniu. V roku 2012 bol Popkov zatknutý vo Vladivostoku.

„Hovoril, že zabíjal iba ženy, ktoré mu vliezli do auta a chceli sa pobaviť. Ale svedectvo dvoch preživších tejto verzii odporujú,“ uviedla vtedy v ruskej televízii prokurátorka Olga Mužikovová. „Lákal ženy do svojho auta. Je to obyčajný sériový vrah,“ dodala.

Aj predchádzajúci súdny proces v Irkutsku sa odohrával za zatvorenými dverami, médiá mohli priamo sledovať len vynesenie rozsudku.

Trojica masových vrahov: Alexander Pičuškin, Michail Popkov a Andrej Čikatilo

Pokiaľ bude Popkov usvedčený z 81 vrážd, spáchaných v rokoch 1992 až 2010, prekoná smutné rekordy vytvorené dvoma inými neslávne preslávenými vrahmi.

Bývalý učiteľ Andrej Čikatilo (57) bol v roku 1994 popravený v juhoruskom Novočerkasku potom, čo ako „Rostovská zabijak“ bol uznaný vinným z mimoriadne krutých vrážd 52 ľudí: 21 chlapcov, 14 dievčat a 17 žien; jeho najmladšia obeť mala iba sedem rokov. Sám sa priznal k 55 vraždám.

Alexandrovi Pičuškinovi, odsúdenému v októbri 2007 na doživotie, bolo preukázaných 48 vrážd prevažne mužov, ktoré v Moskve páchal od roku 1992. Po zatknutí v júni 2006 sa priznal dokonca k 63 vraždám. Vraj plánoval celkom 64 vrážd, aby každá pripadla na jedno políčko šachovnice. Pičuškina prezývali „bitcevský maniak“ podľa lesoparku na okraji Moskvy, kde väčšinu vrážd spáchal, alebo aj „šachovnicový vrah“.

Čikatilo, sériový vrah zo Sovietskeho zväzu, zabil 56 žien a detí