Traja doktori potvrdili jeho smrť. ,Mŕtvy’ väzeň začal chrápať na pitevnom stole

503

Ako zmŕtvychvstanie opisujú španielske médiá príbeh, ktorý sa odohral vo väznici na severe Španielska. Mladý väzeň už ležal na pitevnom stole, keď si súdni lekári uvedomili, že nie je mŕtvy. Začal totiž chrápať.

Dvadsaťdeväťročný Gonzalo Montoya Jimenez bol uväznený vo väzení na severe Španielska v regióne Astúria. Na konci minulého týždňa vo svojej cele skolaboval. Keď ho väzenská služba našla a privolala lekárov, nezostalo než konštatovať mladíkovu smrť.

Jimenezov stav potvrdili svojím podpisom traja lekári a muž bol vyhlásený za mŕtveho. V čiernom plastovom vreci bol následne odvezený do forenzného anatomického inštitútu v Oviede, kde mal byť v márnici podrobený pitve.

„Už mal na sebe popisky kvôli súdnej ohliadka,“ uviedla pre španielsky denník La Vos de Asturias Jiménezová rodina. Až v oivedskom inštitúte prišli na chybu lekárov pri ohliadke. Jimenez totiž začal na pitevnom stole chrápať.

Bol potom okamžite prevezený na pozorovanie na jednotku intenzívnej starostlivosti do oviedskej Centrálnej fakultnej nemocnice. Jimenez sa po 24 hodinách v bezvedomí prebudil a podľa médií sa zo všetkého najskôr pýtal na svoju manželku.

Podľa všetkého išlo o relatívne vzácny prípad katalepsia, ktorá sa prejavuje strnutím tela a končatín. Telo je manipulovateľné a končatiny zostávajú v pozícii, do akej sú uložené, apatia, strata svalovej kontroly, spomalenie telesných funkcií, ako napríklad dýchanie.

Mozog poškodený nemá

Lekári sa obávali, že by Jimenez mohol vykazovať známky poškodenia mozgu, keďže bol dlhú dobu v bezvedomí. Pokiaľ je ale schopný hovoriť a rozpamätať sa na svoju ženu, bude podľa lekárov s najväčšou pravdepodobnosťou v poriadku.

Jimenez podľa rodiny trpel epilepsiou a potreboval pravidelne lieky. Príbuzní sa domnievajú, že katalepsia sa u neho mohla objaviť práve kvôli nepravidelnému príjmu medikamentov.

Podľa španielskych médií nie je možné, aby si chyby v posudku prvého lekára nevšimli ďalší dvaja, ktorí sú podpísaní na úmrtnom liste mladého väzňa. Rodina je presvedčená, že telo videl len jeden lekár a ďalšie sa len na papier podpísali.