Nielen cyperskou verejnosťou otriasol prípad desivého sériového vraha, ktorý si za obete vyberal cudzinky a ich deti. Vojak Nicos Metaxas (35) sa už priznal k vraždám piatich žien a dvoch malých dievčatiek, z ktorých najmladšia obeť vraj mala šesť rokov. Prípad si vo štvrtok v prenesenom zmysle vyžiadal ďalšiu obeť. Nielen kvôli svojim pochybeniam odstúpil cyperský minister spravodlivosti Jonas Nikolau.

Cyperčan vraždil prevažne cudzinky, tri boli údajne Filipínky a ďalšie pochádzala z Indie či Nepálu. Tie Metaxas zabil podľa svojej výpovede v roku 2018. Jeho obeťou sa stala aj Rumunka a jej osemročná dcéra, ktoré sú nezvestné od septembra 2016.

Cyperská opozície ministra spoločne s policajným šéfom vyzvala na rezignáciu, pretože úrady podľa nej dlhú dobu brali zmiznutie dievčat na ľahkú váhu. Minister ich výzve vo štvrtok vyhovel.

Nikolau oznámil novinárom po schôdzke s prezidentom Nikos Anastasiadis, že hlavným dôvodom boli nedostatky pri vyšetrovaní a prístup nielen polície, ale aj celej spoločnosti. „Neslúži ku cti žiadnemu z nás,“ vyhlásil. Dodal, že odstúpenie pre neho bolo otázkou svedomia a princípu.

Vyšetrovanie otvorilo objavenie tela Filipínky Mary Rose Tiburciové († 38) v opustenej banskej šachte, jej pozostatky našli 14. apríla. Tiburciová a jej šesťročná dcéra zmizli v máji 2018. Policajti následne preverili internetovú komunikáciu Filipínky a na jej základe zadržali Metaxas.

Brutálny gang vrahov svoje obete zomlel v mlynčeku na mäso

Pri pátraní po jej dcére vyšetrovatelia našli v zatopenej šachte telo ďalšej Filipínky, išlo o Arianu Palanasovu Lozanovu († 28). Na vojenskej strelnici neďaleko Nikózia ukryl vrah telo tretej obete, ktorej identita zatiaľ nebola zverejnená. Žena bola z Indie alebo Nepálu.

Skrytý netvor opísal svoje pocity zo sériových vrážd. Je to ako čokoláda!

Polícia oznámila, že vykoná audit možných pochybení pri vyšetrovaní tohto zrejme prvého prípadu sériových vrážd na Cypre. Polícia sa domnieva, že Metaxas zavraždil ženy v rozpätí 30 mesiacov medzi septembrom 2016 a augustom 2018. Jeho motívy sú nejasné.