Opäť sa vám chce spať, napriek tomu, že jarné slniečko láka von na čerstvý vzduch no vy sa cítite ako troska? Jarná únava si nevyberá podľa pohlavia, útočí tak ako na ženy, tak aj na mužov. Pripravte sa na útok!

Vitamínová bomba 

Nabehnite do zelovocu alebo do najbližšej lekárne a vyhláste jarnej lemrote, ktorá vám nedá pokoj riadnu vojnu! Pokiaľ nie ste bratom či sestrou zajaca a neholdujete prehnanej konzu-mácii ovocia a zeleniny, stavte na instantnú formu vitamínov vo forme tabliet. Pravidelný príjem vitamínu A, C, B komplex a stopových prvkov ako selén, zinok, lecitín, koenzým Q 10, vás postaví na nohy jedna radosť.

Pripraviť sa, pozor, štart! 

Opäť vám to budeme dookola omieľať. Pravidelný pohyb priaznivo pôsobí na psychickú hygienu človeka, nabíja vás hormónmi šťastia a dáva telu možnosť vybiť sa aj psychicky. Nemusíte tráviť hodiny v posil-ňovni, stačí aj prechádzka s part-nerom.

Šípková Ruženka 

Na únavu najlepšie funguje spánok. Dodržujete pravidelný spánkový režim, ale aj napriek tomu vás už poobede láme na krátkeho „šlofíka“? Nič to, zavrite na päť minút oči a myslite na niečo pekné. Takýto krátky „break“, vám dá dostatok sily úspešne „dokopať“ deň do konca. Ak nepomáha nič, ľahnite si do postele skôr (do desiatej večer), aby ste si zaistili naozaj tvrdý spánok batoľaťa.

Dýcham, dýchaš, dýchame

Hneď ráno vám dochádza „dych“? Sadnite si do pohodlnej pozície a skúste sa zhlboka desaťkrát nadýchnuť a vydýchnuť. Sústreďte sa pritom na vaše telo a ako ním čerstvý vzduch prúdi. Vyskúšajte vychytávku v podo-be dózy s kyslíkom a dýchacím nástavcom. Dostupné v každej lepšej lekárni.

 Hra na ľadového medveďa

Otužovanie organizmu patrí medzi ďalšiu funkčnú metódu boja proti jarnej únave. Nie, nenútime vás postaviť sa ráno pod sprchu a pustiť na seba ľadovú sprchu, ktorá vás privedie do infarktového štádia. Začnite s príjemne vlažnou vodou a pokračujte pridávaním studenej, pokiaľ vám to nezačne byť nepríjemné.

Vypoťte to! 

Jednou z mnohých alternatív ako zrelaxovať telo a dostať zo seba škodlivé látky, či dať na frak jarnej únave, predstavuje pravidelné saunovanie. Opakujte trikrát po sebe pobyt v saune a následne schladenie organizmu pod sprchou či v ľadovom bazéne. Nezabudnite na dostatočný príjem tekutín. V prípade, že trpíte depresiou, systémovými ochorenia spojiva, chudokrvnosťou, ochoreniami štítnej žľazy,  či ochoreniami srdca, radšej na saunovanie bez konzultácie s lekárom zabudnite.

Kedy spozornieť 

Únava ktorá pretrváva viac týždňov či mesiacov, má na svedomí závažné ochorenie organizmu. V prípade, že máte takéto podozrenie, radšej ako skúšať domácu liečbu vyhľa-dajte odbornú pomoc.