Shakira radšej doplatila španielskym úradom na daniach 20 miliónov

1503

Kolumbijskú speváčku Shakiru (41) vyšetrujú španielske úrady kvôli možným daňovým únikom. Teraz podľa katalánskeho denníka El Periodico doplatila za rok 2011 na daniach z celosvetového príjmu v prepočte viac ako 20 miliónov eur. Predtým vraj bola varovaná, že ak nezaplatí, môže ísť aj do väzenia.

Daňové priznanie speváčky pre rok 2011 je pritom len jedným zo štyroch, ktoré španielske úrady skúmajú. Priznanie z ďalších troch rokov 2012-2014 sú podľa tamojšej tlače stále vyšetrované.

Shakira už skôr poprela, že by k daňovým únikom došlo a navyše vraj v danom období trávila väčšinu času mimo Španielska. Tamojšie úrady naopak tvrdia, že v Španielsku žila dostatočne dlho, a tak musí zaplatiť daň z celosvetového zárobku, a nie len z príjmov získaných v Španielsku. Tam sa na platenie daní Shakira prihlásila až v roku 2015, predtým bola registrovaná v daňovom raji na Bahamách.

Podľa zdrojov z okolia speváčky, ktoré cituje denník La Vanguardia, Shakira vždy plnila svoje daňové povinnosti a je pripravená situáciu vyriešiť. Podľa jej právnikov ide len o rozdielny výklad kritériami pre platenie daní, a rozhodne nie o úmysel vyhnúť sa ich zaplateniu. Čaká sa, že daňoví poradcovia speváčky budú trvať na tom, že v Španielsku trávila v sporných rokoch menej ako 183 dní, a tak nemala povinnosť platiť tam daň z celosvetových príjmov.

Shakira je jednou z hviezd, ktoré sa objavili v nedávnom škandále „Paradise Papers“. Zistilo sa totiž, že previedla hudobné práva vo výške v prepočte takmer 30 miliónov eur na firmu na Malte. Jej advokátka Ezequiel Cameriniová to neskôr vysvetlila tak, že Shakira „ako medzinárodný umelec žila v priebehu svojho profesionálneho života na niekoľkých miestach, a to v úplnom súlade so zákonmi všetkých jurisdikcií, v ktorých má bydlisko.“

Speváčka je partnerkou španielskeho futbalistu Gerarda Piquého (31), s ktorým má dvoch synov – päťročného Milana a štvorročného Sashu. Majetok Shakiry sa odhaduje v prepočte na viac ako 140 miliónov eur.