Škandalózne fotky z čínskej školy obleteli svet. Študenti na nich počas vyučovania fajčia

1110

Už niekoľko mesiacov kolujú internetom fotky z poľnohospodárskej univerzity v Kchun-mingu. Študenti na nich fajčia cigarety.

Fotky fajčiacich študentov sa na internete prvýkrát objavili vlani v novembri. Ľudia si ich medzi sebou začali zdieľať prostredníctvom čínskej obdoby Twitteru Weibo. Od tej doby sa snímky rozšírili aj do ďalších krajín. Na školu v čínskej provincii Jün-nan sa kvôli tomu zniesla vlna kritiky. Vedenie ústavu má však pre kontroverzné predstavenie nečakanú výhovorku – vraj sa tak stalo v rámci výučby o tabaku.

„Učiteľ priniesol na hodinu niekoľko druhov cigariet a umožnil študentom, aby si ich vyskúšali, a lepšie tak porozumeli, ako rôzne tabaky chutia, ako dráždia krk, akú po sebe zanechávajú pachuť v ústach a ako vyzerá ich popol. Študenti boli o všetkom dopredu informovaní a nikto z nich nebol k fajčeniu nútený. Ak nechceli, nemuseli sa hodiny zúčastniť,“ bráni sa dekan poľnohospodárskej univerzity Čao Čeng-siung.

Dodáva, že išlo o ojedinelý typ vyučovania a rozhodne k nemu na škole nedochádza pravidelne.

Jeho slová potvrdzujú aj sami študenti. „Jednalo sa o výučbu cigaretovej technológie. Nebolo to naozajstné fajčenia. Je potrebné, aby sme skúmanú látku objavovali svojimi zmyslami,“ myslí si jeden z účastníkov kurzu.

Väčšina ľudí na sociálnych sieťach s podobným druhom výučby ale nesúhlasia. „Aké budú záverečné skúšky z tohto predmetu? Kto vyfajčí cigaretu rýchlejšie?“ pýta sa ironicky jeden z užívateľov.