Žalostiaca žena La Lorona bola desivým stvorením ako z hororu

500

Nekonečne smutná je tragická postava La Llorony, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou mexickej ľudovej tradície. Odetá v bielom rúchu, blúdi krajom a desivo kvíli.

Patricio Lujan bol desaťročný chlapec, keď si všimol podivnej ženy pohybujúcej sa na okraji rodinného pozemku v Santa Fe. Rodičia vyšli pred dom a zbadali nebývalo štíhlu a vysokú postavu odetú v bielej rúcho. Žena si nikoho nevšímala, šla svojou cestou k potoku. Vstúpila doň a akoby po ňom kĺzala. A potom zmizla. Prípad sa stal v tridsiatych rokoch minulého storočia. Mohla to byť s trochou fantázie normálna žena, len trochu podivne oblečená, ale nezanechala po sebe v hline ani na brehu potoka žiadnu stopu, ako by sa vznášala alebo nevážila nič.

Lujan aj rodičia navyše vedeli, že to nebola obyčajná žena, ale La Llorona. Tej sa prezýva žalostiac žena a povesť o nej je známa v Mexiku i južných štátoch USA. La Lorna má vyzerať presne tak, ako ju opísal Lujan, dlhá biela figúra ženy. Kde sa presne vzal tento príbeh, je nejasné. Niektorí historici tvrdia, že povesť siaha až do doby Aztékov, má to byť jedna z bohyňou, ktorá predpovedala dobytie Mexika Španielmi, ostatne preto je tak smutná a kvíli. Bola to hadia žena, zlá bohyňa, ktorá stále kričí a chodí po nociach ulicami miest. Na jej zmierenie dokonca Aztékovia obetovali niekedy aj vlastné deti, tak veľký strach mali z jej hnevu.

Záhadné zmiznutie rodiny Jamisonových, bol ich dom prekliaty?

Existuje však aj iná verzia, v ktorej bola La Llorona v skutočnosti La La Malinche, domorodá indiánka z Mexického zálivu, ktorá sprevádzala Hernána Cortésa pri dobývaní Aztéckej ríše. Slúžila mu ako tlmočníčka a povedzme pracovníčka pre styk s miestnymi domorodcami. Tiež bola jeho milenkou, ale keď otehotnela, miesto, aby si ju vzal, ako čakala, oženil sa so vznešenou španielskou šľachtičnou. La La Malinche sa chcela pomstiť, a tak zabila novorodenca, ktorý sa jeho žene narodil. Nemohla potom nájsť pokoj, odvrhnutie vlastnými ľuďmi a stíhaná Španielmi, jej plač sa ozýval po nociach okolo miest a táborísk.

Ak je príbeh pravdivý, sa dnes už nedá určiť. Je možné, že si Španieli pôvodne aztécku legendu prebásnili do svojej vlastnej podoby, možno ide o celkom inú legendu. Ostatne samotný príbeh má aj dnes viac verzií. Najpopulárnejšia je tá o dievčati Márii, ktorá si vzala bohatého muža a žili spolu šťastne až do doby, keď o nej manžel stratil záujem. Raz, keď išla Mária s deťmi okolo rieky, videla v diaľke manžela cválať na koni v sprievode mladej krásnej ženy. V záchvate zúrivosti Maria utopila svoje deti v rieke. Keď ju zúrivosť opustila a uvedomila si, čo urobila, celé dni a noci blúdila okolo rieky a plačúc hľadala svoje deti.

Hetty Green bola najbohatšia čarodejnica z Wall Streetu

Príbeh má mnoho variantov, figurujú v ňom ale vždy utopené deti a La Lorna sa vždy pohybuje pri rieke alebo aj priamo v rieke. A vždy kvíli a je prenáramne smutná. Je tiež veľmi populárny, motív La Llorony alebo jej veľmi podobné postavy sa objavil v niekoľkých hororoch.