Slovenskú podnikateľ Majsky skončil v českej base! Na Slovensko ho nevydajú

Majskému únik na slobodu nevyšiel

862

Slovenskú podnikateľ Jozef Majsky si musí v Česku odpykať zvyšok svojho deväťročného trestu za vytunelovanie skrachovaných nebankových firiem BMG Invest a Horizont Slovakia. S konečnou platnosťou o tom rozhodol odvolací súd, ktorý zamietol Majského odvolanie.

ČTK to povedal hovorca pražského mestského súdu Adam Wenig. 74 ročnému Slovákovi zostáva stráviť vo väzení vyše šesť rokov. Súdy už skôr rozhodli, že ho nezašlú na Slovensko.

Pôjde tunelár Jozef Majský, ktorý stopil stámilióny na slobodu!

Majsky tvrdil, že české súdy by nemali jeho slovenský trest uznať, pretože od spáchania jeho údajného trestného činu ubehlo 19 rokov a v Česku by bol premlčaný. Podľa jeho advokátky sa tiež nezúčastnil odvolacieho pojednávania na Slovensku, na ktorom sa rozhodovalo o jeho vine, čo odporuje tamojšiemu trestnému poriadku. „Argumentácia odsúdeného nemohla záver o správnosti výrokov napadnutého rozsudku a pojednávaní jemu predchádzajúcich zmeniť,“ uviedol Wenig.

Pán Majský sa konečne dočkal, za podvod ho odsúdili na deväť rokov väzenia

Majsky si už časť trestu odpykal. Na Slovensku bol dvakrát poslaný do väzby. Prvýkrát niekoľko mesiacov po jeho obvinení, keď ho polícia v októbri 2002 zadržala na hraničnom priechode do Rakúska. Prepustený na slobodu bol v roku 2004. V decembri 2006 skončil Majsky pre vyhýbanie sa súdu opäť na 11 mesiacov vo väzbe. Súd ho prepustil, keď bol zrušený jeho pôvodný rozsudok 12 rokov väzenia. V Česku je vo väzbe od augusta.

Muž, ktorého médiá v 90. rokoch označovala za jedného z najbohatších Slovákov s kontaktami na vplyvných politikov, spôsobil podľa súdov škodu vyše 400 miliónov korún. Obžaloba bola podaná v roku 2004. Prvostupňový rozsudok padol pred piatimi rokmi, tento rok potom právoplatný. Proti nemu sa Majsky dovolal. Podľa svojej dnešnej výpovede stále verí tomu, že bude nakoniec oslobodený.

Českí policajti muža zadržali tento rok v auguste v pražskej nemocnici. Majsky má slovenská aj české občianstvo. Na Slovensko nechcel byť odovzdaný.

BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti ponúkali klientom nereálne vysoké úroky z vkladov. V roku 2002 skrachovali a desaťtisíce klientov pripravili o niekoľko miliárd vtedajších slovenských korún.