Pôjde tunelár Jozef Majský, ktorý stopil stámilióny na slobodu!

86

Odsúdený podnikateľ Jozef Majsky nebude odovzdaný na výkon zvyšku svojho deväťročného trestu na Slovensko. Rozhodol o tom v susednom štáte pražský mestský súd. Sedemdesiatštyriročný muž má totiž aj české občianstvo a s odovzdaním nesúhlasil.

Muž bol na konci júla právoplatne odsúdený za vytunelovanie skrachovaných nebankových firiem BMG Invest a Horizont Slovakia. Podľa vyjadrenia predsedníčky senátu Vladany Woratschovej mu zostáva odpykať si ešte vyše šesť rokov. Súd muža zároveň ponechal vo väzbe. Rozhodnutie nie je právoplatné, Majského právna zástupkyňa proti nemu podala sťažnosť. O osude slovenských podnikateľov tak bude rozhodovať ešte Vrchný súd v Prahe.

Jozef Majský, odsúdený v kauze tunelovania nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest má nastúpil do výkonu trestu na 9 rokov

„Som štátny občan Českej republiky. Až do konca života budem žiť v Českej republike. Už mám aj byt v Prahe,“ vyhlásil odsúdený podnikateľ. Štátna zástupkyňa Jaroslava Novotná následne vzala návrh na odovzdanie späť. Chce, aby si trest odpykal v ČR. Advokátka Majského Jana Tlapák Navrátilová súhlasila s neodovzdaním, podľa jej vyjadrenia by však k tomuto rozhodnutiu mali viesť súd iné dôvody.

Právnička najmä uviedla, že sa na odsúdeného podnikateľa ako na českého občana vzťahujú českej zákony. Na ich základe je potom podľa nej skutok premlčaný.

Jozef Majský uniká súdom už 18 rokov! Dnes ho zadržala česká polícia v nemocnici

Muž podľa advokátky tiež nebol prítomný, keď sa vynášal na Slovensku v júli právoplatný verdikt, a slovenské súdy vydali eurozatykač skôr, než si rozsudok prevzal. Tlapák Navrátilová zároveň požadovala, aby súd pustil muža z väzby, okrem iného kvôli jeho zdravotnému stavu.

Muž má rakovinu, trpí aj ďalšími chorobami vrátane cukrovky, má depresívne poruchy a potrebuje trvalú liečbu. „Už z dôvodu humanity by nemal pri svojom zdravotnom stave zostávať vo väzbe,“ uviedla advokátka. Sudkyňa ale na nahradenie väzby dohľadom, zárukami a kaucií nepristúpila. Podľa nej totiž bývalý podnikateľ nemá v Českej republike žiadne zázemie, všetky tri jeho deti žijú na Slovensku. Vzhľadom k vysokej škode a trestu hrozí, že by mohol utiecť.

Podvodníka, ktorý spreneveril statisíce chytili v Španielsku po 15 rokoch!

Senát neuznal ani argument o premlčaní. Muž, ktorého médiá v 90. rokoch označovala za jedného z najbohatších Slovákov s kontaktami na vplyvných politikov, spôsobil podľa súdov škodu vyše 400 miliónov korún. Obžaloba bola podaná už v roku 2004. Prvostupňový rozsudok padol pred piatimi rokmi, tento rok je právoplatný.

Proti nemu sa Majsky dovolal. Českí policajti muža zadržali tento rok v auguste v pražskej nemocnici. BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti ponúkali klientom nereálne vysoké úroky z vkladov. V roku 2002 skrachovali a desaťtisíce klientov pripravili o niekoľko miliárd vtedajších slovenských korún.