Sobota 17. júla. Bolo 14. hodín, keď auto Dominique H. zastavilo na parkovisku nemocnice v Antibes. Svetlovlasá päťdesiatnička mala ustarostený výraz a črty strhané nedostatkom spánku. V noci niekoľko ráz telefonovala zo svojho bytu na šiestom poschodí do nemocnice.

„Určite ho nemôžem prísť navštíviť? Len na niekoľko minút?“
„Nemá to zmysel. Tvrdo spí. Nie je dôvod, aby ste sa znepokojovali. Z najhoršieho je vonku. Príďte zajtra.“

Pani H. sa neodvážila naliehať. Nebola to jej vina, že sa Cédrik pokúsil o samovraždu? Aj keď jej jediný 24-ročný syn bol zmyslom jej života, po rozvode jej jediným šťastím, možno mu nedokázala dostatočne pomôcť. Možno urobila nejakú chybu a ani si to neuvedomovala. Nezdalo sa, že by Cédrik bol nešťastný. Mal rád svoju prácu v kasíne, vášnivo ľúbil jednu mladú ženu a dokonca si robil plány do budúcnosti…

 Odviezla ho  sanitka 

Dominique si celú noc kládla otázky, ešte vždy bola v šoku nad správou, ktorú sa dozvedela o jednej ráno, keď jej pri dverách zazvonili dvaja dobrí Cédrikovi kamaráti.

„Cédrika našli ležať na chodníku. Odviezla ho sanitka a vyzerá to vážne. Podľa lekára zjedol lieky, lebo chcel spáchať samovraždu.“

Dominique sa okamžite rozbehla do kúpeľne, kde na umývadle našla prázdnu tubu od liekov. Ako to mohol urobiť, keď bola v byte, dva kroky od kúpeľne?

Dominique sa pokúsila rekonštruovať večer svojho syna. Vedela, že mal večerať s priateľkou Valérie, s ktorou chodil už rok. Celkom iste sa vrátil skoro domov, zjedol lieky, odišiel z domu a odpadol na ulici.

Dominique až do obeda netrpezlivo čakala na chvíľu, keď bude môcť sadnúť do auta a ísť do nemocnice. Dvaja Cédrikovi kamaráti sa ponúkli, že pôjdu s ňou, pretože nebolo rozumné, aby v takom stave šoférovala sama. Keď však prišli do nemocnice, Dominique uvidela Cédrika, ako s dokladmi v ruke kráča k východu.

 Živá  mŕtvola 

Dominique zastavila syna a spýtala sa ho, či mu lekári dovolili odísť. Cédrik spočiatku neodpovedal a keď sa matka naňho lepšie pozrela, napadlo jej, že vyzerá ako živá mŕtvola.

Nechala syna v spoločnosti jeho kamarátov a ponáhľala sa za lekármi. Cédrik nechcel zostať na pozorovaní a pretože bol dospelý, stačilo mu podpísať prehlásenie a pustili ho.

Po príchode domov Dominique zatelefonovala Cyrilovi, Cédrikovmu najlepšiemu kamarátovi, otcovi 4-ročného chlapčeka. Vysvetlila mu, čo sa stalo a poprosila ho, či by mohol prísť Cédrika navštíviť.

„To kvôli tej fľandre! Keď ju chytím, tak…“
Takto sa Dominique potvrdilo, čoho sa najviac obávala: večer s Valérie neskončil dobre. Cédrik bol už rok vášnivo zaľúbený do tejto mladej ženy, ktorá bola od neho staršia a mala už 12-ročného syna. V poslednom čase hľadal byt, aby mohli spolu žiť a chceli sa vziať.

 Zatvoril sa s  Valérie 

Cédrik zatelefonoval Valérie, ktorá prišla v podvečer. Bez slova ju chytil za ruku a odviedol si ju do izby.

Dominique diskrétne odišla s jeho kamarátmi na balkón, ktorý vystupoval nad parkoviskom. Bolo už štvrť na osem a obaja boli ešte vždy v izbe. Cyril sa rozhodol, že pôjde kúpiť pizzu. Keď sa o štvrť hodiny vrátil, všetci sedeli za veľkým stolom na balkóne. Chvíľu však váhali, či majú začať jesť aj bez Cédrika.

V tej chvíli sa dvere izby prudko otvorili. Cédrik tromi krokmi prešiel cez obývačku, skočil na balkón a bez váhania prekročil sklo, ktoré slúžilo ako zábradlie…

 Krutý  šok 

Cyril sa ho reflexívne pokúsil chytiť, zadržať ho. Dominique a dvaja kamaráti sa od hrôzy nedokázali ani pohnúť. Cyrilova námaha však bola márna. Zúfalo vykríkol a vzápätí bolo počuť zvuk pádu tela na asfalt.

Dominique, Valérie a ostatní sa ako v zlom sne nahli ponad balkón. Dolu ležalo telo. Bol to Cyril! Cédrikovi sa podarilo zachytiť sa zábradlia na piatom poschodí a visel v prázdne. Jeden z chlapcov sa ponáhľal k spodnému susedovi, bolo však už neskoro. Cédrik sa nedokázal udržať a zrútil sa na zem. Bol okamžite mŕtvy.

Dominique sa ponáhľala dole, okamžite jej však bolo jasné, že Cédrik pád neprežil. Cyril však ešte slabo dýchal. Opatrne ho zobrala do náručia a počula ho zamrmlať: „Kým budem žiť, Cédrikovi sa nič nestane!“ Boli to jeho posledné slová, pretože o dve hodiny zomrel v nemocnici. Bola to vlastne hrdinská smrť, pretože sa za každú cenu pokúsil zabrániť, aby nezomrel jeho priateľ.

Pch