Národná protidrogová centrála v Česku zadržala a obvinila 60 ľudí z pašovania kokaínu a heroínu do Austrálie, kam dopravili niekoľko sto kilogramov drog. Organizátori v tuzemsku na túto činnosť najímali kuriérov s dlhmi alebo nízkymi príjmami.

Pašerákom drog hrozí desať až 18 rokov väzenia, oznámil dnes na tlačovej konferencii riaditeľ NPC Jakub Frydrych.

 Za pašovanie heroínu dostávali  6 000 EUR 

Obchodníci s drogami k pašovaniu využívali vlastnú cestovnú kanceláriu, kde pre poslíčkov naplánovali individuálne dovolenky s odletom z Prahy cez USA alebo Thajsko do Austrálie. Najatý pár kuriérov podľa polície dostal na cestu štyri kufre a telefón s predplatenou kartou. Pri medzipristátí sa uskutočnila výmena kufrov, v nových už boli drogy. Pri ceste cez USA bol v kufroch ukrytý kokaín, pri ceste cez Thajsko zase heroín.

Medzi obvinenými je podľa Frydrych hlavný organizátor a ďalších päť jeho najbližších spolupracovníkov, ktorí zamestnávali kuriérov a starali sa o logistiku trestnej činnosti. „Dvojica kuriérov za jednu cestu prepravila 20 kilogramov drog. Za dobu dvoch rokov táto skupina vypravila najmenej 38 ciest a 780 kilogramov drog,“ uviedol Frydrych.

Zdôraznil, že odmeny pre agentúrnych poslíčkov boli maximálne 150.000 korún českých pre dvojicu, čo považuje za zanedbateľné proti riziku, ktoré im hrozilo. Napríklad v Thajsku sa bežne za pašovanie takého množstva drog udeľuje doživotné väzenie.

Česká protidrogová centrála na prípade spolupracovala s americkou DEA a austrálskou federálnou políciou. Prípad v Česku dozoruje Krajské štátne zastupiteľstvo v Českých Budějoviciach.