Tento rok si berie jednu žiarivú hviezdu za druhou. 9. decembra si smrť prišla pre hviezdu švédskej kapely Roxette. Mariu Fredrikssonovú (†61), ktorej nezameniteľný hlas bude v hudobnom šoubiznise dosť chýbať, s vážnou chorobou bojovala od roku 2002. Vtedy jej bol nájdený nádor na mozgu. Nikto ale netušil, že sa začína odvíjať posledná časť jej životného príbehu …

Kapela Roxette, ktorú tvorila Marie Fredrikssonová s Perom Gessle (60), je bezpochyby legendou. Nenájde sa snáď nikto, kto by si nespomenul ani na jednu jedinú ich pesničku. Hit It Must Have Been Love dokonca zaznel v romantickom filme Pretty Woman s Juliou Roberts (52) a Richardom Gerem (70) v hlavných úlohách. Roxette vydali celkom desať albumov (dosiek údajne predali viac ako 75 miliónov), ich koncerty bývali beznádejne vypredané a ich songy zaznievali, a stále budú zaznievať, vo všetkých rádiách na svete.

Fredrikssonová, ktorej krstné meno je v skutočnosti Gun-Marie, sa narodila 30. mája v malom mestečku Össjö vo Švédsku. Bola nielen talentovanou speváčkou, ale aj hudobnou skladateľkou (podpísaná je pod celým radom hitov Roxette) a pianistkou. Okrem Roxette, kapely, ktorú spoluzaložila v roku 1986, sa stíhala venovať aj mnohých sólovým projektom. Jej pracovné nasadenie si však zrejme vybralo svoju daň. V roku 2002 nečakane omdlela v sprche, a následné vyšetrenie prišlo s drvivou diagnózou: Nádor na mozgu.

Hudobnú kariéru teda okamžite prerušila, podstúpila operáciu, sériu chemoterapií a rádioterapií a potom náročnú rekonvalescenciu. Lekári jej vtedy dávali iba 20% šancu na uzdravenie, ale húževnatá Márie, ktorá sa po zákroku musela znovu naučiť čítať, písať i počítať, im dokázala, že má obrovskú vôľu žiť. Dva roky sa vyhýbala verejnosti a venovala sa namiesto spievania ďaleko kľudnejšiemu maľovaniu. V tej dobe si prišla iba prevziať vyznamenanie od švédskeho kráľa Karola XVI. Gustava (73). Šuškalo sa, že má problémy so zrakom, a zhoršil sa jej tiež sluch, preto musela nosiť naslúchadlo.

Na jeseň roku 2009 však Marie ohlásila svoj návrat s Roxette na scénu, fanúšikovia šaleli nadšením. V páre s Perom Gessle nielen vydala ďalšie dva albumy (Charm School a Travelling), ale o dva roky neskôr dokonca vyrazili na celosvetové turné, už štvrté v poradí. Na Márii bolo poznať veľkú únavu a vyčerpanie. Svoje ďalšie vystúpenia už absolvovala posediačky, alebo opretá o paličku …

Zákerná choroba sa na kedysi krásnej žene drasticky podpísala a aj ona samotná cítila, že na podobné výkony už nemá silu. V roku 2016 Roxette oficiálne oznámili koniec. „Bolo to úžasných tridsať rokov! Bohužiaľ, dni môjho koncertovanie sú u konca a ja by som túto príležitosť chcela využiť na poďakovanie našim úžasným fanúšikom, ktorí nás sprevádzali na tejto dlhej a kľukatej ceste, „rozlúčila sa Mária s fanúšikmi na facebooku.

Per Gessle

Jej zdravotný stav naposledy komentoval jej celoživotné parťák Per Gessle. „Zápasí sa s následkami svojho liečenia. Na jedno oko je už prakticky slepá a nohy jej tiež neslúži. Nechodí …, „ zhrnul Per smutne v rozhovore pre RTL, krátko pred vydaním posledného spoločného albumu Good Karma. Hoci bola Mária bojovníčka, následky krutej choroby mozgu sa jej nakoniec stali osudnými. „S obrovským zármutkom musíme oznámiť, že jedna z najväčších a najmilovanejších umelkýň zomrela,“ potvrdil smutnú správu jej manžel Mikael Bolyos (62). S tým mala speváčka dve dnes už dospelé deti, dcéru Inez Josefin (26) a syna Oscara (23).

George Harrison

Tiež Gessle napísal po jej skone na twitterovom účet kapely dojemné vyznanie: „Čas uteká tak rýchlo! Nie je tomu tak dávno, čo sme strávili dni + noci v mojom malom byte a zverovali sme si svoje neuskutočniteľné sny. A aký sen sme to spolu nakoniec zdieľali! Je mi cťou, že som mohol spoznať tvoj talent + štedrosť. Celá moja láska ide len k tebe + tvojej rodine. Nič už teraz nebude rovnaké …“ A v tomto s ním nedá nič iné ako súhlasiť …