George Harrison

3802

Na samom konci nevládal ani rozprávať, ani spievať. Rakovina rozožrala celé telo Georga Harrisona. Tak mu zostalo iba jediné: tešiť sa na smrť. A na život po nej…

„Mal tak nádherný výraz v tvári, aký som uňho nikdy predtým nevidel. Vyžarovala z nej láska a pokoj, „ spomína si Ravi Shankar. 81-ročný kňaz pricestoval z ďalekej Indie k smrteľnej posteli Georga Harrisona. Ponáhľal sa do Los Angeles, aby privítal jeho smrť pôvabnými zvukmi sitary. „George už nemohol hovoriť. Chýbala mu sila, ale jeho oči boli úplne čisté a jasné. Ako keby sa mi prihovárali: som šťastný. Vôbec nemám zo smrti strach.“ George Harrison pred mnohými rokmi prijal hinduistickú vieru. Preto nemal žiadny dôvod báť sa smrti. všetko môže byť iba lepšie, potom, po skone, v novom živote, ktorému veril. Posledné roky na tejto strane bytia boli preňho dosť mučivé. Dlhotrvajúca choroba  ho oberala o sily. Zmietal sa medzi nádejou a bolesťou. Nechal sa liečiť najlepšími lekármi na svete, konzultoval so slávnymi chemoterapeutmi. Nechal sa ožarovať, podstúpil viaceré náročné operácie. Jeho utrpenie sa začalo v roku 1997. vtedy si bývalý beatlesák objavil na krku hrču a navštívil lekára. Ten diagnostikoval tumor a okamžite ho operoval. „bolo to riadne svinstvo, tá uzlina, ktorú lekári našli, znamenala pre mňa obrovský výkričník. Posledné varovanie, aby som prestal s fajčením,“ povedal vtedy George Harrison. Okamžite sa vzdal cigariet, už nikdy nesiahol  k alkoholu, prestal jesť mäso, ale aj ryby, vajcia. Stravoval sa striedmo, jedol veľa zeleniny a ovocia. Žiaľ, nič z toho nepomohlo.

 Zhubná  rakovina 

George Harrison strašne schudol, vážil iba 55 kilogramov. Po ožarovaní a chemoterapii mu v celých chumáčoch vypadávali vlasy. jeho tvár bola šedá a prepadnutá. Ak ho stretli na ulici úplne neznámi ľudia, plakali nad jeho výzorom. Ale skvelý hudobník niesol svoj osud  s humorom. „veľa sme sa nasmiali, tvárili sme sa, ako keby George vôbec nebol chorý,“ povedal Paul McCartney novinárom po jednej návšteve chorého  kamaráta v nemocnici v roku 2OO1. a vzápätí sa mu oči  zaliali slzami. Sir Paul vedel, že Georgovi nezostáva veľa dní života. Dokázal situáciu odhadnúť, lebo presne po takej mučivej chorobe zomrela jeho milovaná manželka Linda. Bolo to v apríli 1998 a jej posledné dni si priblížime v aprílovom čísle. Ešte na Vianoce roku 1999 sa Georgovi zdravotný stav zlepšil a sviatočné dni strávil doma v dobrej pohode. Vtedy existovala pomerne veľká šanca na zdolanie zákernej choroby. Až do osudného 30. decembra, keď sa akýsi duševne postihnutý šialenec vlámal do Harisonovho zámku v Londýne. Útočník sa na domáceho pána vyrútil s nožom a hrozivo ho dobodal. Až manželke Olivii sa podarilo šialenca zastaviť. Chmatla ťažkú stolnú lampu a vraha  zmlátila po hlave. „cítil som, ako sa mi stiahol celý hrudný kôš a do úst sa mi vovalila krv,“ povedal Harison. „ Myslel som si, že je to môj koniec.“ Harison útok prežil, ale bol veľmi vážne zranený. Lekári nariadili Georgovi absolútny pokoj. Lenže, útok vo vlastnom dome chorľavého muža veľmi poznamenal. Nedokázal odpočívať, nemal pokoja ani vo dne ani v noci. Panicky sa bál  ďalších útokov. To veľmi narušilo obranyschopnosť celého organizmu. Po celom Georgovom tele sa začala znovu šíriť rakovina. Metastázy zasahovali všetky orgány ako chápadlá chobotnice. Najprv napadli pľúca a potom aj mozog. V marci sa George Harrison nechal operovať na svetoznámej klinike Mayo v Rochesteri v USA. Z ľavej časti pľúc mu odstránili veľký tumor a v apríli nasledovala operácia hlavy. Ale nádor v hlave sa bez poškodenia mozgu odstrániť nedal. Lekári mu odporučili ožarovanie kobaltom. Celé štyri týždne sa George nechal ožarovať na špeciálnej klinike vo Švajčiarsku. Po tejto  kúre mu lekári tvrdili, že je zdravý.

 Na perách lotosový  kvet 

Nebola to pravda. Zákerná choroba bola silnejšia. V novembri lekári objavili na pľúcach ďalšie nové nádory. V tej chvíli bolo jasné, že na záchranu niet nádej. George sa začal aktívne pripravovať na odchod z tohto sveta. S manželkou Oliviou a synom Dhanim odletel do LosAngeles. Starý priateľ Paul McCartney preňho a jeho rodinu prenajal vilu. Z Indie rýchlo pricestoval hinduistický kňaz, jeho priateľ. 29. novembra sa kňaz ujal práce. Opatrne natrel celé Georgovo telo vonnými olejmi a zahalil ho do hodvábnych posvätných rúch, ktoré sa nazývajú dhoti a kurta. Potom mu kňaz položil na pery lotosový kvet a na hrdlo kvet tulsy. Napokon umierajúceho pokropil svätenou vodou z Gangy. Teraz už smrť mohla prísť. George Harrison v 58 rokoch pokojne zaspal s úsmevom na perách.

 Stručný prehľad životom  Georga Harrisona 

McCartney v roku 1958 zoznámil Harrisona s Johnom Lennonom a priviedol ho do ich skupiny. Skupina dostala angažmán v nemeckom Hamburgu. George v tom čase ešte nebol plnoletý a nemal pracovné povolenie a tak bol predčasne vyhostený z Nemecka späť do Anglicka. Po odchode pôvodného basového gitaristu skupiny Beatles, Stuarta Sutcliffa jeho nástroj preberá Paul McCartney a McCartneyovu sólovú gitaru preberá George Harrison. V začiatkoch skupiny The Beatles boli hity skupiny väčšinou skomponované legendárnou dvojicou John Lennon / Paul McCartney. George Harrison v tom čase mnoho príležitostí k presadzovaniu vlastnej tvorby nedostal. Kým nebol vydaný album Revolver jeho skladby sa na albumoch objavovali iba výnimočne.

V roku 1964 spoznal George pri natáčaní filmu Perný deň modelku Pattie Boyd. Svadbu mali 21. januára 1966.

V rokoch 1966 až 1969 mal George problémy s drogovou závislosťou. Užíval LSD, marihuanu… Na albume Rubber Soul z roku 1965 sú nahrané prvé Georgove pokusy v hre na indický strunový nástroj, sitaru. V tej dobe sa stretol s Ravim Shankarom, indickým hudobným skladateľom a predovšetkým vynikajúcim hráčom na tento nástroj, ktorý sa stal jeho priateľom a učiteľom. George sa začal intenzívne zaujímať o indickú kultúru a meditáciu. V roku 1969 sa George stal význačným priaznivcom hnutia Hare Krišna, odpútal sa tak od drog, ale zároveň to narušilo jeho súkromný život a manželka Pattie Boyd po osobných nezhodách odchádza k Ericovi Claptonovi.

 Sólová  kariéra 

Ešte počas pôsobenia v Beatles vydáva Harrison dva sólové albumy – Wonderwall Music (1968) a Electronic Sound (1969). V roku 1970 vychádza Harrisonovi veľmi úspešný album All Things Must Pass so slávnou skladbou My Sweet Lord (ospevujúcou Krišnu)

1. augusta 1971 usporiadal George Harrison v newyorskej Madison Square Garden dobročinný koncert pre Bangladéš (Concert for Bangladesh), krajinu, kde počas vojny za nezávislosť proti Pakistanu vplyvom cyklónu Bhola (r. 1970) došlo k obrovským záplavám a tým k humanitárnej katastrofe. Na koncerte vystúpila superskupina zložená z mnohých slávnych hudobníkov tej doby ako boli.: Bob Dylan, Eric Clapton, Ringo Starr, Billy Preston, Ravi Shankar… Z koncertu bol vydaný úspešný hudobný album a celovečerný film. Bol to vôbec prvý dobročinný koncert.

Nasleduje vynikajúci album Living in the Material World. A album Dark Horse , ktorý nie je tak úspešný 1974 žil George nejaký čas s modelkou Kathy Simmons, bývalou priateľkou Roda Stewarta. Potom začal jeho vzťah s Mexičankou Olivie Trinidad Ariasovou. Mesiac pred ich svadbou, 1. augusta 1978, sa im narodil syn Dhani.

V medziobdobí vydával Harrison i naďalej s väčším, či menším úspechom sólové albumy. Úspešnejší 33 & 1/3 či George Harrison. George sa stále držal svojho štýlu a odmietal prijímať vtedajšie hudobné trendy. Po smrti Johna Lennona (8. decembra 1980) sa Harrison izoloval od okolitého sveta a venoval sa väčšinou filmovej produkcii v novo založenej spoločnosti Hand Made Films a svojej rodine. Až v roku 1985 sa vrátil na koncertné pódium (v spomienkovom programe Carla Perkinsa). Vystúpil aj na charitatívnom koncerte vo Wembley.

V roku 1987 mu vyšiel nový album Cloud Nine, ktorý sa dostal do prvej desiatky rebríčkov hitparád a z albumu vyšiel i hitový singel Got My Mind Set on You. V roku 1988 sa Harrison spojil s hudobníkmi Royom Orbisonom, Jeffom Lynneom, Bobom Dylanom a Tomom Pettym a nahrávajú dva albumy superskupiny, ktorá si dala názov Traveling Wilburys.

Koncom 90. rokov začal Harrison (silný fajčiar) svoj boj s rakovinou. Najprv mu boli odstránené nádory v hrdle a neskôr aj na pľúcach.

30. decembra, 1999 vnikol do jeho domu Michael Abram, ktorý ho napadol s nožom a spôsobil mu viacnásobné bodné zranenia, medziiným mu spôsobil aj poranenie pľúc. Harrison spoločne s manželkou Oliviou s ním zápasili a podarilo sa im ho zadržať. 35 ročný Abram bol psychicky narušený, bol presvedčený, že ho George ovláda a že má poslanie od boha aby Harrisona zabil bol neskôr zbavený právnej zodpovednosti ta svoj čin. Po tejto príhode sa traumatizovaný Harrison ešte viac uzavrel pred okolitým svetom.

Roku 2001 sa Geroge objavil ako hosť pri nahrávaní albumu Zoom skupiny Electric Light Orchestra, kde hral na bezpražcovej gitare a naspieval vokály. Nahrávania tohto albumu sa zúčastnil aj ďalší exbeatle Ringo Starr.

29. novembra, 2001 George Harrison podľahol rakovine pľúc v Los Angeles v Kalifornii. Podľa dostupných informácií bol jeho popol vysypaný do posvätnej indickej rieky Gangy. Krátko pred smrťou pracoval na novom albume, ktorý dokončili Jeff Lynne, syn Dhani a bubeník Jim Keltner. Bol vydaný pod názvom Brainwashed v roku 2002.