Spartak Moskva vyhral nad Slovanom po 19 prehrách

413

hostí Šesterkina a proti slabšiemu tímu Spartak Moskva prehrali 0:3.. Diváci si prvýkrát za dva roky zaspievali Na toto sa nedá pozerať a Chceme vidieť hokej. Moskovčania, ktorých drží pri živote len finančná dotácia vedenia súťaže, prehrali neuveriteľných 19 súbojov za sebou, až súboj so Slovanom zlomil túto smolu.

Najlepšia cesta ako si nahnevať a stratiť fanúšika

Do polovici zápasu sa hralo vyrovnane, pozorní brankári pochytali niekoľko nebezpečných striel. Najväčšiu šancu v prvej tretine spálil Andersson. V oslabení sám korčuľoval na Janusa, ale mieril vedľa. Domáci v presilovke ani raz poriadne nevystrelili, za čo zaznel na ich adresu piskot – a v závere ich tiež, podstatne silnejší, vyprevádzal z ľadu.

I. tretina

Belasí strávili v úvodnej tretine v útočnej tretine viac času ako súper pred Janusovou bránkou. Prvé tri minúty však nepriniesli väčšie šance ani na jednej strane.
Prvý vážnejší útok na Šesterkinovu bránku prišiel až v 6. minúte, hostia však okamžite odpovedali a Janus mal takisto robotu. Hra sa ale rýchlo presunula späť do obranného pásma Spartaka. Volkov si v 9. minúte vytvoril veľkú šancu, Janus už ležal na ľade, ale podarilo sa mu v poslednej chvíli prikryť puk. Ďalšiu šancu Moskovčanov prekazil Štajnoch.
Spartak v polovici prvej tretiny pritlačil, do obrannej tretiny Slovana sa dostával častejšie, ale aj za cenu vylúčenia. Bratislavčania dostali dvojminútovú výhodu za napadnutie Lemťugovom, Šatan vyhral vhadzovanie. Presilovku Slovan nezvládol najlepšie, nedarilo sa im udržať v útočnom pásme. Andersonovi sa dokonca dostal do brejku, Janus situáciu zvládol.
Rozhodcovia si nevšimli zákrok na Andreja Šťastného, ruský krosček tak ostal nepotrestaný. Brejčák pálil od modrej, pred bránkou stal pripravený aj Radivojevič, Šesterkin mu ale nedal šancu na dorážku. Bartovič zastavil prihrávku súperov v strednom pásme, Mikúš mal následne veľkú príležitosť skórovať, ktorú ale nevyužil a vyrazený puk nemal kto dostať do bránky Moskovčanov.
Dvaja slovanisti sa dve minúty pred koncom prvej tretiny zrazili pri striedaní, rozhodcovia to posúdili ako príliš veľa hráčov na ľade, za čo sa musel na trestnú lavičku posadiť Hudáček. V prvej presilovej hre Spartaka si svoje užil aj Vondrka, po na neho mierenom bodyčeku radšej odkorčuľoval na striedačku. Na začiatku druhej tretiny budú Slovan aj Spartak kvôli menšej potýčke Šatana so Špirkom hrať iba so štyrmi hráčmi.

II. tretina

Kvalitná obranná aktivita Vondrku bola posúdená ako držanie, Slovan musel hrať oslabený s tromi hráčmi. Spartak mal viac ako 90 sekúnd najvýhodnejšej hokejovej presilovky štyroch hráčov proti trom. Súpera síce dostal do pásma, ale gól nevyťažil.
V prvej polovici druhej časti sa obranca Mihálik po návrate z trestnej lavice dostal do brejku. V zakončení bol faulovaný, avšak ani z nariadeného trestného strieľania brankára Šesťorkina neprekonal. Hráči Slovana sa nevedeli dostať do tempa, nepresnými prihrávkami sa pár raz pripravili o možnosť prečíslenia. Skazu Slovana začal v polovici zápasu obranca Kulik. Dostal ideálnu prihrávku, mal dosť času i priestoru – a delovkou prekonal Janusa.
Až traja obranci museli zapracovať, aby stopli Mikúša v jeho prieniku do bránkoviska. Počet striel na bránu je vyrovnaný, slovanisti sú o niečo aktívnejší. Aj preto sa Štajnoch ocitol pred koncom druhej tretiny na tretnej lavičke za podrazenie.

III. tretina

Úvod poslednej tretiny priniesol hluché minúty, ktoré rozbil druhý gól do bránky Jaroslava Janusa. Kombináciu hostí zakončil v čase 43:15 Andrej Sergejev. Kapitán Bartovič v skrumáži v strednom pásme prišiel o hokejku, nikto zo Spartaka to však nevyužil.
Špirkovi sa po chybe obrany podarilo v 49. minúte zasadiť rozhodujúci úder, keď prekonal Janusa tretíkrát v zápase. Slovan si zobral oddychový čas, ktorý ale hráčov vôbec neupokojil. Naopak vzápätí sa mladý Daňo pobil s Andersonom, za čo si obaja posedeli 5 minút na trestnej lavičke.
Janusa vyhnalo z bránky avizované vylúčenie na ruskej strane. Mamkin ponúkol Slovanu šancu na zmenu stavu sovjím krosčekom, ktorý ale už bratislavčania nevyužili.
V poslednom zápase základnej časti hostia belasí v utorok Medveščak Záhreb (19.00).

Slovan Bratislava – Spartak Moskva 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 31. Kulik, 44. Sergejev, 49. Špirko

Slovan: Janus – Štajnoch, Škoula, Sigalet, V. Mihálik, Mojžíš, J. Brejčák, Luža – Šatan, Radivojevič, L. Hudáček – Miklík, Bližňák, Vondrka – J. Mikúš, Ölvecký, Bartovič – M. Bakoš, A. Šťastný, M. Daňo – T. Mikúš

Spartak: Šestiorkin – Kulik, Bodrov, Želdakov, Sergejev, Sorokin, Grišin, Jermakov, Mamkin – Kozlov, Kvaša, Volkov – Lemťugov, Wandell, Špirko – Anderson, Nikulin, Toluzakov – Medvedev, Bobrov, Pešechonov