Na Telegrame a ďalších ruských sociálnych sieťach sa rozšírilo video, na ktorom žiadajú stovky ruských vojakov o okamžitú pomoc. Ich velitelia ich podľa vlastných slov využívajú ako „potravu pre delá“, vojaci navyše majú nedostatočné vybavenie a zásoby a momentálne čelia obvineniu z dezercie.

Ruskí mobilizovaní sa už pred odchodom na ukrajinský front sťažovali, že od armády nedostávajú mzdu, majú k dispozícii len minimálne množstvo jedla a nepanuje medzi nimi žiadna disciplína. Prezident Vladimír Putin v septembri podpísal novelu zákona, na základe ktorej hrozia dezertérom ešte tvrdšie tresty ako doteraz.

„Sme vojaci prvej, tretej a štvrtej čaty 254. pluku. Prosíme, pomôžte nám situáciu vyriešiť,“ žiadajú vojaci na videozázname. „Náš veliteľ nám dal rozkaz neopúšťať naše pozície, ale nezariadil nám žiadnu obranu ani posily. Mali sme len guľomety a všetok zvyšok zbraní bol poškodený. Teraz nás obviňujú z dezercie, pretože náš veliteľ tvrdí, že nám ten príkaz nedal. Veleniu na nás nezáleží.“

V tejto chvíli sa nevie, kedy ani kde bolo video natočené. Je však pravdepodobné, že sa vojaci nachádzali priamo na Ukrajine alebo pri základniach, cez ktoré Rusi vchádzajú na ukrajinské územie, informoval server RadioFreeEurope.

Hitlerova biologická vojna: Spojenci sa obávali, že Nemci použijú smrtiace baktérie

 Až 15 rokov vo  väzení 

Ruskí vojaci sa uchyľujú k dezercii už od začatia invázie, kvôli Putinovej septembrovej novele im pritom za dobrovoľnú kapituláciu hrozí až 15 rokov odňatia slobody. „Na front boli vyslaní s holými zadkami, aby šli bojovať proti tankom s obyčajnými guľometmi,“ povedala novinárom Aljona Savočkinová, ktorej manžel Viktor bol jedným z vojakov vo videu. „Základná výbava, granáty. Pre všetkých. Nemali žiadne posily, nič.“

Viktorova jednotka nemá podľa Savočkinovej k dispozícii takmer žiadne vybavenie a nebyť darov zaslaných vlastnými rodinami, nemali by jej členovia čo jesť. „Teraz sa ale vyhrážajú, že im vezmú aj to,“ dodala. Podľa informácií príbuzných vojaci podali oficiálnu sťažnosť, ktorú zaslali priamo moskovským prokurátorom. Úrady v ruskom Jaroslavli, kde má jednotka základňu, teraz žiadosť údajne prešetrujú.

Podľa správy vydanej americkým Inštitútom pre štúdium vojny (ISW) doteraz dezertovali stovky ruských vojakov. Tie sa majú údajne schovávať na minimálne siedmich lokalitách v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. „Morálka a psychický stav ruských vojakov v Luhanskej a Doneckej oblasti sú na bode mrazu,“ uvádza sa v správe. „K prípadom dezercie viedli významné straty na bojisku, mobilizácia do prvých línií bez riadneho výcviku a nedostatok zásob.“

Hitler a jeho „list na rozlúčku“

 Bojovať proti tankom nemá  zmysel 

„Boli odvezení na Ukrajinu, neboli žiadne výcviky, nič,“ konštatovala manželka Viktorovho kolegu Viktoria. „Dostali do rúk nové zbrane, ktoré predtým nikdy nedržali v ruke. Sedeli tam asi tri dni, kým ich poslali priamo do prvej línie.“ Manžel Ivan jej neskôr hovoril, že sa členovia jednotky nemajú čím brániť a nemajú žiadne vybavenie, len zbrane v rukách.

Onedlho po príchode na Ukrajinu sa jednotka začala vzpierať rozkazom, pokračovala Viktoria. „Chcú ich za to obviniť z dezercie,“ doplnila. „Je tam pomerne veľa chlapov a všetci zrejme držia spolu, ale teraz sa ich snažia rozdeliť, aby nemohli odporovať.“ Podľa ženy mali členovia jednotky sami čeliť ukrajinským tankom.

Rodičia ho pochovali, on ale žil a ako jediný Američan bojoval na východnom fronte

„Nepôjdeme ďalej, nemá zmysel ísť proti tankom s týmito zbraňami. Čo sme, potrava pre delá?“ povedali podľa Viktóriiných slov vojaci svojmu veliteľovi. Veliteľ im mal následne nadávať a vyhrážať sa im. Svojich podriadených údajne opustil po tom, čo im pohrozil smrťou. „Zložte si nepriestrelné vesty, odovzdajte svoje zbrane, choďte si späť do svojho Ruska. Ak sa tam dostanete, dobrá práca, ak nie, budete nezvestní v boji.“