Pri masových vraždách v Kalifornii zomrelo najmenej 19 ľudí!

Tri hromadné streľby v troch dňoch si v Kalifornii na západe Spojených štátov vyžiadali najmenej 19 obetí.

527

Tri hromadné streľby v troch dňoch si v Kalifornii na západe Spojených štátov vyžiadali najmenej 19 obetí. Pri najhoršej z nich zabil v nedeľu strelec 11 ľudí v tanečnom sále pri oslavách lunárneho Nového roka v meste Monterey Park, v pondelok miestneho času neďaleko San Franciska iný páchateľ zabil sedem ľudí pri dvoch vzájomne súvisiacich incidentoch. V utorok zomrel po prestrelke jeden človek a osem ďalších utrpelo zranenie na čerpacej stanici v meste Oakland, informovala agentúra AP.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom povedal, že bol práve v nemocnici navštíviť preživších streľbu v Monterey Parku, keď bol informovaný o ďalšej streľbe v Half Moon Bay, vzdialenom viac ako 600 kilometrov na sever. „Tragédia stíha tragédiu,“ napísal Newsom na twitteri. Stanicu CBS neskôr povedal, že z druhého dodatku ústavy USA, ktorý Američanom zaisťuje právo nosiť strelnú zbraň, „sa stáva samovražedný pakt“.

V prípade streľby blízko San Franciska polícia pravdepodobného páchateľa zadržala. Činiteľ z okresu San Mateo Dave Pine uviedol, že štyria ľudia zomreli na hubovej farme a traja ďalší v špedičnej firme na okraji Half Moon Bay. Doteraz nie je jasné, ako spolu oba incidenty súvisia, podľa Pinea však podozrivý pracoval v jednom z týchto dvoch podnikov. Označili ho za „nespokojného zamestnanca“.

Strelec z Floridy sa pomiatol po smrti matky, bol adoptovaný pravdepodobne z Ruska

Úrad šerifa okresu uviedol, že podozrivý bol zadržaný a občanom už žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Zábery televízie ABC ukázali, ako policajti zatýkajú muža, ktorý im nekladie odpor. Neskôr Pine uviedol, že zadržaným je 67-ročný muž menom Zhao Chunli.

Šerifka okresu San Mateo Christina Corpusová uviedla, že podozrivý spolupracuje s vyšetrovateľmi, motív činu však zostáva nejasný. Podľa nej sa v mužovom aute našla poloautomatická zbraň. Útočník podľa polície konal sám.

Incident sa odohral po tom, čo v nedeľu zomrelo 11 ľudí a ďalších deväť bolo zranených pri streľbe v tanečnom štúdiu pri oslavách lunárneho Nového roka v kalifornskom meste Monterey Park. Podozrivého muža našla polícia mŕtveho. Monterey Park sa nachádza východne od Los Angeles a žije tu početná ázijská komunita.

Osemnásťročný strelec vošiel do obchodu a zabil desať ľudí

Dnes následkom prestrelky na čerpacej stanici v Oaklande zomrel jeden človek, zranení, ktorých je osem, sú podľa AP v stabilizovanom stave. Keď privolaná policajná hliadka k čerpacej stanici dorazila, nenašla na mieste žiadne obete, iba prázdne nábojnice. Neskôr vyšlo najavo, že zranení sa samy dopravili do nemocnice, kde potom jeden človek zomrel.

Ďalších šesť ľudí vrátane 17-ročnej matky a jej šesťmesačného dieťaťa zomrelo pri streľbe v Kalifornii 17. januára. Polícia zatiaľ nepozná motív ani jedného zo štyroch spomínaných útokov.

Tento rok bolo v Spojených štátoch podľa neziskovej organizácie Gun Violence Archive (GVA) „viac hromadných strelieb ako dní“, konkrétne 39 hromadných strelieb v 24 dňoch. Ako hromadnú streľbu definuje GVA streľbu, ktorá zraní alebo zabije štyoch a viac ľudí okrem strelca.

Mladík si spravil strelnicu zo základnej školy v Texase! Cez dve desiatky mŕtvych! Strelec (†18) bol zabitý

Dve z troch posledných strelieb v Kalifornii sú výnimočné aj vekom údajných strelcov; jednému bolo 67, druhému 72 rokov. Databáza 185 hromadných strelieb medzi rokmi 1966 a 2022 neziskovej organizácie Violence Project eviduje len jeden incident so strelcom nad 70 rokov. Išlo o baníka na dôchodku, ktorý v Kentucky v roku 1981 zastrelil päť ľudí. Violence Project definuje vo svojom výskume hromadnú streľbu ako „streľbu, ktorá usmrtí štyria a viac ľudí okrem strelca“, pričom aspoň niektorá z vrážd sa stala na verejnom mieste.