Prokuratúra v americkom štáte Tennessee vo štvrtok obvinila päť bývalých policajtov z vraždy a ďalších trestných činov v prípade černošského vodiča Tyrea Nicholsa. Ten zomrel po hádke počas cestnej kontroly začiatkom januára v meste Memphis, informovala agentúra AP. Americký prezident Joe Biden vyzval na pokoj pred možnými demonštráciami.

Prokurátor okresu Shelby Steve Mulroy novinárom povedal, že hoci každý z policajtov hral pri incidente inú úlohu, zodpovední sú za smrť Nicholsa všetci. Policajti, ktorí sú všetci čiernej pleti, čelia obvineniu z vraždy druhého stupňa, napadnutiu s priťažujúcimi okolnosťami, únosu s priťažujúcimi okolnosťami, nesprávneho úradného postupu a zneužitia postavenia.

Dvadsaťdeväťročného Nicholsa zastavila 7. januára polícia v Memphise kvôli dopravnému priestupku. Nicholsova rodina a jej právnici tvrdia, že na záberoch, ktoré majú byť zverejnené v piatok, je vidieť, ako policajti zamestnanca spoločnosti FedEx tri minúty surovo bijú.

Nepokoje v Charlotte gradujú, bol vyhlásený zákaz nočného vychádzania

 Nichols zomrel o tri dni  neskôr 

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok v reakcii na obvinenia vyzval na to, aby prípadné protesty boli pokojné. „Rozhorčenie je pochopiteľné, ale násilie nie je nikdy prijateľné,“ uviedol Biden vo vyhlásení. „Tyreova smrť je bolestnou pripomienkou toho, že musíme urobiť viac pre to, aby náš súdny systém splnil sľubu spravodlivej a nestrannej justície, rovnakého zaobchádzania a dôstojnosti pre všetkých,“ dodal Biden.

Nežný obor, ako mu hovorili sedel za ozbrojenú lúpež päť rokov. Georgi Floyd, muž kvôli ktorému prepukli v USA násilné rabovačky

Polícia v stredu kvôli incidentu päticu príslušníkov prepustila zo služby. Podľa nej použili neprimeranú silu a neposkytli napadnutému pomoc. V Spojených štátoch v minulosti vyvolávalo policajné násilie na černochov opakovane aj násilné protesty.