Protesty v Charlotte prepukli po tom, čo štyridstaťtriročného černocha Keitha Lamonta Scotta zastrelil policajt, tiež černoch. Prvá demonštrácia sa konala už v noci na stredu a zranených pri nej bolo 16 policajtov. V noci na štvrtok bolo zranených ďalších deväť ľudí.

Demonštrácie, ktoré znovu začali v noci na piatok, sledovali silné oddiely polície a Národnej gardy. Zasiahli slzným plynom a streľbou gumovými projektilmi v okamihu, keď sa dav pokúsil zablokovať dopravu na priľahléj federálnej diaľnici. O zatýkanie či zranenia osôb zatiaľ nie sú žiadne správy.

Podľa Robertsovej platí zákaz vychádzania od polnoci do šiestej hodiny rannej. Zrušený bude až po odvolaní mimoriadneho stavu. Podľa agentúry AFP však v piatok v noci nové nariadenie demonštranti ignorovali.

O polnoci miestneho času (06:00 SELČ), kedy začal platiť zákaz vychádzania, sa podľa AP väčšina demonštrantov rozišla do domovov. Polícia sa nesnažila zatýkať tých, ktorí zostali v uliciach, podľa veliteľa zásahu to neurobí, kým nedôjde k násilnostiam.

brentley-vinson-01
                                               Brentley Vinson

Za Scottovu smrť je zodpovedný černošský policajt Brentley Vinson, ktorý bol už postavený mimo službu. Spolu s kolegami sa pokúšal Scotta zatknúť. Policajti sa podľa výpovedí cítili byť ozbrojeným mužom ohrození, preto po ňom začali strieľať. Podľa niektorých svedkov ale Scott držal knihu, nie zbraň.