Gülen: Je isté, že prevrat v Turecku zosnoval prezident Erdogan

Islamský duchovný Fethullah Gülen žijúci v exile v USA priamo obvinil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zo zosnovania júlového pokusu o prevrat. Gülen doteraz skôr len naznačoval, že by strojcom nevydareného puču mohol byť sám Erdogan. Vláda v Ankare zasa od začiatku viní z prevratu Gülena a žiada jeho vydanie.

858

„V uplynulých dňoch vyšlo najavo toľko dôkazov, že sa to stalo istým,“ povedal Gülen o podozrení, že za pučom stál samotný Erdogan. Turecký prezident vraj prevrat roky vopred plánoval. „Čakal len na správnu príležitosť,“ tvrdí Gülen v rozhovore pre agentúru DPA.

Vláda v Ankare 13. septembra oficiálne požiadala USA o zatknutie Gülena, ktorý od roku 1999 žije v dobrovoľnom exile v americkom štáte Pensylvánia.

Erdoganov niekdajší blízky spojenec Gülen patrí ku kritikom tureckého prezidenta, ale od pokusu o prevrat sa dištancoval.

Erdoganov režim však viní Gülena z pokusu o zvrhnutie vlády v Ankare dlhodobo.

Tento rok v januári s ním a sedemdesiatkou ďalších osôb začal v Turecku súdny proces kvôli pokusu zvrhnúť vládu už v decembri 2013 prostredníctvom korupčného škandálu. Ten zasiahol najvyššie poschodia politiky a okrem iného sa týkal Erdoganovho syna Bilala. (Billa)

Ankara okamžite po neúspešnom puči obvinila Gülena z desiatich trestných činov vrátane pokusu o zvrhnutie vlády a žiadosť o jeho extradíciu, teda vydanie, už do Washingtonu poslala raz. Vtedy ju USA odmietli ako nedostatočne odôvodnenú. Druhú žiadosť teraz skúmajú.

Washington dáva najavo, že Turecko musí predložiť presvedčivé dôkazy Gülenovho zapojenia do puču. Američania do Ankary vyslali pracovnú skupinu, ktorá preverí obvinenia z Gülenovej protištátnej trestnej činnosti.