Minneapolis 46ročný Georgi FLOYD, ktorý zomrel v pondelok po tom, čo mu pri zatýkaní kľačal teraz už bývalý belošský policajt Derek Chauvin niekoľko minút na krku, priatelia prezývali „Veľký Floyd“ či „Nežný obor“. Do Minneapolise sa presťahoval po prepustení z väzenia, kde strávil päť rokov kvôli ozbrojenému vlámaniu. Mal v úmysle nájsť si v meste prácu a zmeniť svoj život, napísal v sobotu web televízie Sky News.

Floyd sa narodil sa v Severnej Karolíne a nejakú dobu žil v Houstone. Zostala po ňom šesťročná dcéra, ktorá žije práve v Houstone s matkou Roxie Washingtonovou. Tá miestnemu listu Houston Chronicle povedala, že po dobu, čo spolu dievčatko vychovávali, bol Floyd dobrým otcom.

V mladosti to bol talentovaný športovec, vynikal najmä v americkom futbale a basketbale. Donnell Cooper, jeden z jeho spolužiakov, ho charakterizoval ako „tichého, ale milého“ človeka.

Podľa Washingtonovej Floyd školu nedokončil a začal sa venovať hudbe v hiphopovom zoskupení Screwed Up Click. Keď sa mu nedarilo v Houstone nájsť prácu, odsťahoval sa do Minneapolise, povedala.

Podľa súdnych dokumentov bol vtedy 33ročný Floyd v roku 2007 obvinený z ozbrojeného vlámaniu. Po priznaní viny bol v roku 2009 odsúdený na päť rokov väzenia. Vo videu, ktoré nedávno zverejnil na sociálnych sieťach, muž vystúpil proti násiliu páchanému zbraňami. „Naša mladá generácia je zjavne stratená,“ konštatoval.

V Minneapolise pracoval ako vodič kamiónu a strážca súkromnej ​​bezpečnostnej služby v reštaurácii Conga Latin Bistro. Jedna zo zákazníčok ho na facebooku opísala ako srdečného človeka,. „Naštvalo by ho, ak by sa s ním človek nepozdravil. Úprimne rád každého videl a tešilo ho, keď sa ľudia dobre bavili,“ napísala Jessi Zendejasová na sociálnej sieti.

Bývalá majiteľka baru El Nuevo Rodeo uviedla, že ako Floyd, tak aj Chauvin boli v rovnakom čase zamestnanci bezpečnostnej agentúry, ktorá podnik strážila. Neskorší policajt Chauvin pre podnik pracoval 17 rokov. Žena si nie je istá, či sa dvojica poznala, ale iste niekedy pracovali na rovnakých akciách, len Chauvin vonku, zatiaľ čo Floyd vnútri.

Chauvin podľa nej často reagoval neuměřeně a neváhal použiť korenistý sprej. „Bol vznetlivý a vyzeral ustráchane,“ povedala novinárom Maya Santamariaová.

Chauvin bol v piatok zatknutý a obvinený z vraždy. Hrozí mu až 25 rokov väzenia. Kaucia bola stanovená na pol milióna dolárov (vyše 12 miliónov korún).

Hladní Venezuelčania rabujú obchody, obetí nepokojov pribúda

Podľa trestného oznámenia Floydovi kľačal na krku osem minút a 46 sekúnd, z čoho dve minúty a 53 sekúnd bolo v čase, keď muž už nereagoval. Predtým černoch prosil, aby ho polícia nezabíjala, a opakovane sa sťažoval, že nemôže dýchať. Dokument uvádza, že k Floydovej smrti zrejme viedla kombinácia policajného zákroku, zdravotných problémov a omamných látok v tele. Násilná smrť George Floyda vyvolala stále pokračujúce protesty a rabovačky v desiatkach amerických miest.

Nepokoje v Charlotte gradujú, bol vyhlásený zákaz nočného vychádzania

Chauvinova manželka medzitým vyjadrila Floydovej rodine sústrasť, lebo ju incident šokoval, oznámil podľa CNN právny zástup Kellie Chauvinovej. Povedal tiež, že žena požiada o rozvod a vyzvala médiá, aby rešpektovala súkromie jej a jej rodiny.