Turecká komunita v Nemecku množí psov na zápasy. Nepotrebných vozia do Čiech, kde sa ich zbavujú!

705

Nedávno sa objavili správy o nebohých vychudnutých a poranených kangaloch, ktorí boli majiteľovi odobraní v Lipovej v Česku. Nebohé zvieratá tam žili v príšerných podmienkach. Majiteľ ich údajne množil a predával do Nemecka na psie zápasy! V pohraničí s Nemeckom vraj bohužiaľ nejde o ojedinelú situáciu.

Deväť mohutných psov sa tiesnilo v šiestich kotercoch. „Na podlahe bolo veľké množstvo zaschnutých psích výkalov, ktoré neboli upratané. Vedľa kotercov boli na zemi v tráve nájdené pozostatky dvoch uhynutých dospelých psov v pokročilom stupni rozkladu,“ opísal hovorca Štátnej veterinárnej správy Petr Vorlíček. Teraz už sú dvaja psy, päť sučiek a dve šteňatá v bezpečí v Útulku pre psov Horný Hraničná. Stará sa tam o ne Márie Lokingová, ktorá má s týmto plemenom už skúsenosti.
Majiteľom zvierat mal byť Turek žijúci v Nemecku, ktorý zvieratá množil kvôli neuveriteľne krutému biznisu, predával ich na psie zápasy! Tie sú síce v celej Európe zakázané, no nelegálne stále existujú. V Nemecku podľa tamojšieho kriminalistov prevádzkuje odpornú zábavu predovšetkým turecká komunita a ide o veľmi utajené akcie, len tak niekto sa tam vraj nedostane.
„Niekoľko rokov spolupracujem s nemeckou stranou, ktorá sa snaží pomáhať. Je to hlavne ich problém s touto komunitou. Boj na ich strane je ale veľmi ťažký. Všetko prebieha skryto, a to sa len veľmi ťažko dokazuje. Psy, ktorí prežili, sa ošetria a ide sa ďalej,“ povedala Mária Lokingová.
Prípad nebohých týraných psíkov bohužiaľ v českom pohraničí nie je ojedinelý, podľa serveru CNN Prima News usporiadatelia psých zápasov, ktorí už kvôli zraneniu nemôžu na zápasy, dováža na hranice Čiech a rôzne sa ich zbavujú. Už skôr v inej obci na Chebsku museli strážnici odchytiť psov plemena kangal, z ktorých mali obyvatelia strach.
„Psy našťastie spolupracovali, nechali si nasadiť vodítko a v pokoji sa odviesť do auta. Ak by začali útočiť, asi by pomohla len strelná zbraň. Pokiaľ je pes plachý alebo agresívny, používame tiež narkotiká,“ popísal pre TV Prima veliteľ zásahu Richard Kosík.