Vychudnutí, zanedbaní, silne zablšení, plní rán boli kangalovia, na ktorých upozornili ľudia v Lipovej v Česku. Úradníci spolu s veterinármi na miesto okamžite vyrazili a psy odobrali. Ich chov posúdili ako týranie.

Deväť mohutných psov sa tiesnilo v šiestich kotercoch. „Na podlahe bolo veľké množstvo zaschnutých psích výkalov, ktoré neboli upratané. Vedľa kotercov boli na zemi v tráve nájdené pozostatky dvoch uhynutých dospelých psov v pokročilom stupni rozkladu,“ opísal hovorca Štátnej veterinárnej správy Petr Vorlíček.

 Už sú v  bezpečí 

Teraz už sú dva psy, päť sučiek a dve šteňatá v bezpečí v Útulku pre psy v Horní Hraničné. Stará sa tam o ne Márie Lokingová, ktorá má s týmto plemenom už skúsenosti. Jedného psa tejto rasy, ktorý sa pred časom našiel pobehujúci v pohraničí, si totiž sama adoptovala.

 Plní bĺch a  rán 

Všetky odobraté psy museli zo všetkého najskôr odblšiť a tiež preliečiť, pretože mali zahnisané oči, niektorí mali zápaly v ušiach a na tele rôzne otlaky a rany. Jedna z fen má aj nádory na mliečnej žľaze, ktoré budú musieť byť chirurgicky odstránené. „Všetci sú chudí, bude to chvíľu trvať, než ich dáme dohromady. Majú ale chuť do jedla, dostávajú trikrát denne kvalitné krmivo, najradšej majú mäso,“ povedala vedúca útulku s tým, že dúfa, že sa už nikdy pôvodnému majiteľovi nevrátia.

David nechal psíka vyhladovať na smrť, od zúfalstva zviera žralo aj kamene

 Množiarne na  zápasy 

Tým je podľa dostupných informácií Turek žijúci v Nemecku, ktorý ich do Česka previezol zrejme po tom, čo sa v Nemecku dostal do konfliktu so zákonom. Psy tú množil a šteňatá potom pravdepodobne predával ostatným Turkom na psie zápasy. Podľa Márie Lokingové, ktorá už v útulku niekoľko psov tejto rasy mala, to nie je v pohraničí nič neobvyklé. „Táto skupina psov slúžila ale iba k chovu, nie k zápasom,“ povedala.

Odsúdená tyranka predhodila šteňa psom a točila si krvavé jatky.

 K adopciu len  suky 

Kanga je veľké pastierske plemeno, nie je podľa prevádzkovateľky útulku pes pre každého. „Nie sú vyložene útočné, ale musíte vedieť, ako s nimi manipulovať. Strážia si kŕmenie, strážia si misku, strážia si suku aj vás, potom je ten útok veľmi rýchly,“ opísala. Dodala, že sú nevyspytateľní aj preto, že majiteľ ich rôzne premiestňoval. „Nevieme, čo všetko majú za sebou, putovali z jedného objektu do druhého, každú chvíľu sa o ne staral niekto iný,“ povedala.

Kangal
Výška: samica: 72–77 cm, samec: 77–86 cm
Hmotnosť: samica: 41–54 kg, samec: 50–66 kg

K adopcii, pokiaľ tak úrady rozhodnú a dôjde k nej, sú podľa Márie Lokingové vhodné len suky a šteňatá. Psy by v takom prípade pravdepodobne dožili u nej v útulku.

Môže to množiteľke vyniesť až 5 rokov. Týrala stovku čiváv, mŕtve pálila v sudoch a zakopávala.