Hladní Venezuelčania rabujú obchody, obetí nepokojov pribúda

344

   Opozícia sa snaží presadiť referendum o zvrhnutie prezidenta Nicolasa Madura, ten však vypísanie zdržiava.

    Už štvrtou obeťou nepokojov sa stal muž v prístavnom meste Cumana na severovýchode Venezuely. Ďalších 27 ľudí bolo zranených. Podľa mestských činiteľov sa rabovali na rade miest zároveň, a ľudia napadli viac ako 100 podnikov.

    Prokuratúra pritom už vyšetruje sobotňajšiu smrť muža vo východovenezuelskom štáte Sucre, rovnako starého muža, ktorý bol zabitý v metropole Caracase vo štvrtok. Minulý pondelok tiež zomrela na západe krajiny v štáte Tachira pri protestoch štyridsaťdvaročná žena. Dvaja policajti boli kvôli tomu podľa prokuratúry zatknutí.

    Demonštrácia, nepokoje a rabovanie sú na rôznych miestach Venezuely čoraz častejšie, úmerne tomu, ako stúpa frustrácia obyvateľov s vládou neschopnou zabezpečiť základné potraviny a lieky. Ľudia zháňajú jedlo aj cez sociálne siete. „Mám plienky, vymením ich za cestoviny“, „Potrebujem mlieko za akúkoľvek cenu, už nemám mlieko pre svoje dieťa“ či „Vymením šampus za múku“ – také a podobné inzeráty sa vo Venezuele teraz objavujú na sociálnych sieťach.

    Minulý týždeň kabinet oznámil, že základné potraviny, nakúpené vládou v zahraničí, budú distribuované zvláštnymi miestnymi výbormi. V nich sú ale stúpenci socialistického prezidenta Nicolasa Madura a opozícia sa preto obáva, že potraviny dostanú len prívržencou vlády.

    Z katastrofálnej ekonomickej situácie, v ktorej sa krajina s najväčšími preukázanými zásobami ropy už niekoľko rokov nachádza, opozícia aj ekonómovia obviňujú socialistickú vládu. Podľa prezidenta Madura súčasnú krízu zosnovali bohatí podnikatelia a opozície podporované Západom, aby ho zvrhli.