Strelec, ktorý v stredu v areáli nemocnice v americkom meste Tulsa zastrelil štyroch ľudí a ďalších zranil, bol bývalý pacient. Polícia ho identifikovala a uviedla, že sa po nedávnej operácii chrbta sťažoval na bolesti. Lekár, ktorý ho operoval a ktorého útočník zo svojich problémov vinil, je medzi obeťami, uviedla agentúra AP s odkazom na políciu. Muž sa po čine zastrelil.

Incident sa stal v nemocnici Saint Francis Hospital na juhovýchode druhého najväčšieho mesta štátu Oklahoma. Strelec na kliniku opakovane volal a sťažoval sa na bolesť. Len niekoľko hodín pred činom si potom kúpil jednu z použitých zbraní a vybavený puškou a pištoľou sa vydal na miesto činu. V nemocnici zastrelil dve osoby, svojho lekára Prestona Phillipsa a ďalšieho doktora a zanechal po sebe odkaz.

Incident sa stal v nemocnici Saint Francis Hospital

„Máme aj list podozrivého, podľa ktorého je jasné, že prišiel s úmyslom zabiť lekára Phillipsa a kohokoľvek, kto by sa mu postavil do cesty,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf polície v Tulse Wendell Franklin. „Phillipsa vinil z bolesti pretrvávajúcej po operácii,“ dodal.

Obete aj útočníka polícia našla na druhom poschodí nemocnice, kde sa nachádza ortopedická ordinácia. Strelec zomrel na následky strelného zranenia, ktoré si zrejme sám spôsobil.

„Vyzerá to, že pri streľbe boli použité obe zbrane,“ povedal predtým policajný dôstojník Eric Dalgliesh. Dispečeri podľa neho prijali tiesňový hovor o 16:52 miestneho času. Policajti, ktorí dorazili na miesto činu, počuli streľbu v budove a tá ich zaviedla na druhé poschodie. O 17:01 už boli v kontakte so strelcom.

SMRŤ V NEMOCNICI! Iveta zomrela na zápal slepého čreva! Súd oslobodil z obvinenia troch lekárov

„Je to neskutočne tragická udalosť,“ opísal incident ďalší policajný veliteľ Richard Meulenberg. „Som veľmi pyšný na policajtov za to, že sa tam dostali tak rýchlo a dosť možno zabránili tomu, aby ďalší ľudia prišli o život,“ doplnil.

Práve dlhá reakčná doba polície je kľúčovým bodom vyšetrovania v prípade masovej streľby na základnej škole v texaskom Uvalde z minulého týždňa. Tam zasahujúci policajti zrejme čakali hodinu, kým sa rozhodli vtrhnúť do školskej triedy, kde strelec útočil.

Viktorovi (†23) povedali, že je simulant! Po dlhom čakaní na ošetrenie    zomrel na ambulancii

Okrem totožnosti obetí sa úrady v Tulse teraz snažia zistiť aj identitu údajného páchateľa, ktorý sa podľa policajtov zrejme po čine sám zastrelil. Prečo muž začal v areáli nemocnice strieľať, nebolo jasné. Vyšetrovatelia jeho vek odhadli na 35 a 40 rokov.

O krviprelievaní v Tulse bol krátko po prvých správach médií informovaný americký prezident Joe Biden, uviedol jeho úrad. „Biely dom blízko monitoruje situáciu a spojil sa so štátnymi a lokálnymi činiteľmi, aby ponúkol podporu,“ citovala ho televízia CNN.

V Skalickej nemocnici sa pacient na chodbe zvíjal bolesťou. Zdravotníci mu vynadali a nechali ďalej čakať!

Od januára sa v Spojených štátoch podľa agentúry AP odohralo 12 streleckých útokov, pri ktorých boli zabití najmenej štyria ľudia. Celkovo majú tieto streľby 76 obetí vrátane detí. Útočníci do počtu obetí započítaní nie sú.