Kauza Amstetten – označenie pre beštiálne činy Jozefa Fritzla (87), ktorý 24 rokov držal vo svojej pivnici svoju dcéru Elizabeth Fritzlovú. Od jedenástich rokov ju znásilňoval, počas svojho nedobrovoľného pobytu v pivnici potom porodila celkom sedem detí. Bestiálny šialenec by navyše mohol byť prepustený na slobodu.

Všetko sa začalo v roku 1984, Fritzl vtedy omámil a v pivnici rodinného domu v rakúskom Amstettene uväznil svoju osemnásťročnú dcéru Elizabeth. Tu následne donútil, aby napísala list, v ktorom píše, že utiekla s náboženskou sektou a nemieni sa vrátiť domov.

Hororový príbeh Elisabeth Fritzlovej, ktorá strávila 24 rokov v pivnici, kde ju väznil jej otec.

 Už od jedenástich rokov ju  znásilňoval 

Jej väznenie trvalo dlhých 24 rokov. Počas tých ju okrem väznenia týral a sexuálne zneužíval. Splodil s ňou sedem detí, z toho jedno zomrelo, všetky porodila v pivnici, tri deti potom vychovával Fritzl so svojou ženou. Tie totiž postupne položil pred dvere domu s listami, aby sa o nich rodina postarala. Úrady ich zverili do ich starostlivosti.

Francúzsky Fritzl držal syna tri roky v byte, nesmel ani k lekárovi

Zosnulému dieťaťu odmietol pred smrťou beštiálny šialenec poskytnúť pomoc, keď ochorelo, deti totiž žili s Elizabeth v pivnici. Všetko prasklo v roku 2008, keď jedno z detí upadlo do bezvedomia a skončilo v nemocnici. Tá vyzývala matku, aby sa prihlásila. Polícii to ale prišlo divné. Dcéra chcela ísť za dieťaťom do nemocnice, tam ich ale zadržala polícia. Otrasný čin potom vyšiel najavo po tom, čo žena začala vypovedať.

Blanche Monnier bola uväznená vo svojej izbe na 25 rokov, prípad otriasol Francúzskom

Bláznivý otec je v súčasnej dobe uzavretý na psychiatrickom oddelení, kde si odpykáva doživotný trest. Rakúsky súd ale v polovici apríla vyslovil súhlas s tým, že môže byť premiestnený do „normálnej“ väznice. Presun by mu umožnil požiadať o podmienečné prepustenie, o ktoré sa môžu odsúdení na doživotie pokúsiť najskôr po 15 rokoch za mrežami, v prípade Fritzla v roku 2023.