Francúzsky Fritzl držal syna tri roky v byte, nesmel ani k lekárovi

732

Francúzska polícia oslobodila osemročného chlapca, ktorého otec držal tri roky zavretého v byte v alsaskom meste Mulhouse. Podľa prokurátora dieťa byt nesmelo opustiť, nechodilo do školy ani k lekárovi, čo sa neblaho podpísalo na jeho mentálnom i fyzickom vývoji. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Rodičia chlapca sa pred rokmi rozišli a teraz tridsaťsedemročný otec so synom v roku 2012 odišiel z juhofrancúzskeho Nice a nedal o sebe vedieť. Polícia po ňom odvtedy pátrala. Teraz bude obvinený z únosu a obmedzovania osobnej slobody, na súde mu hrozí až 30 rokov väzenia, uviedol denník Le Parisien.

Podľa francúzskych médií bol otec chlapca zatknutý vo štvrtok. Prokurátor Dominique Alzeari v nedeľu povedal, že dieťa držal vo veľmi stiesnených podmienkach v malom a špinavom byte.

Chlapec vraj smel hovoriť len veľmi ticho, aby podozrivú prítomnosť dieťaťa nezaznamenali susedia. Muž sa ale podľa všetkého k chlapcovi nesprával násilne.

Zrejme najznámejším podobným prípadom posledných rokov je kauza Josefa Fritzla. Rakúšan dvadsaťštyri rokov väznil v meste Amstetten svoju dcéru v podzemnej pivnici a splodil s ňou sedem detí. Policajti ho zatkli v roku 2008, o rok neskôr dostal doživotný trest.