Americké zákony majú svoje podivnosti. Nedávno vzbudil búrku nevôle rozsudok, ktorým sudca na Floride poslal na 22 rokov do väzenia učiteľku, ktorá mala sex so svojimi žiakmi. Teraz sa na verejnosť dostala kauza, kedy tri deti skončili v zariadení pre mladých delikventov. Dôvod? Nechceli ísť so svojím otcom na obed.

Sudkyňa Lisa Gorcyca rieši dlho sa vlečúci rozvod manželského páru Omera Tshimoniho a jeho manželky Maymi. Ten sa rozhodne nevedie v rukavičkách a obe strany proti sebe vyťahujú najrôznejšie argumenty. Sudkyňa sa však – v snahe aby rozvodom netrpeli deti – rozhodla nariadiť povinné návštevy u otca. Lenže deti k otcovi, ktorý s nimi mal naplánovaný spoločný obed, nešli.
Sudkyni správanie detí vo veku 9,10 a 15 rokov rozhnevalo natoľko, že ich najprv varovala z neuposlúchnutia súdneho nariadenia. Ako iniciátora vzbury detí videla najstaršieho syna, ku ktorému priamo v súdnej sieni prehovorila takto: „Nie je absolútne žiadny dôvod, aby si nemal dobrý vzťah so svojím otcom. Tvoj otec nebol z ničoho obvinený a nedopustil sa žiadneho trestného činu. Ty, mladý muž, si to celé zle pochopil. Tvoj otec je skvelý muž, ktorý prešiel mnohým, aby si udržal dobré vzťahy so svojimi deťmi.“ Navyše sudkyňa poňala podozrenie, že najstarší syn ostatné deti straší tým, že ich otec mieni uniesť.

Najstarší syn i ostatné dve deti však odmietli výzvy sudkyne a vyhlásili, že sa s otcom nezídu. Potom nastalo niečo, čo pravdepodobne nikto nečakal. Za odmietanie rešpektovania súdneho nariadenia poslala všetky deti do zariadenia pre detských kriminálnikov. Tu budú podľa jej rozsudku umiestnené až do doby, než dosiahnu 18 rokov. Deti boli rozdelené a ani jeden z rodičov ich teraz nesmie vídať!

Nasleduje mnoho rozhorčených vyjadrení rodičov, ich právnikov, znalcov práva aj detskej psychiky. Podobný prípad zatiaľ nebol zaznamenaný a ide podľa všetkého o prelomový verdikt. Majú deti právo odmietať nariadenie stretnutia a majú za to byť prípadne takto trestané? Nie je chyba na strane rodičov, ktorí sa nedokázali dohodnúť na pokojnom rozchode, a poštvali zjavne deti jeden proti druhému? Lenže rodičia chybu odmietajú, obviňujú sa navzájom a svorne potom sudkyňu. Tá tvrdí, že aj pre deti platia zákony. Kauza sa tak ocitla v slepej uličke a deti v kriminále.