Absolútnu hrôzu a zdesenie museli cítiť policajti, ktorí v noci na utorok našli v nákladnom priestore odstaveného kamiónu desiatky mŕtvol a ďalších 16 ľudí v poľutovaniahodnom stave. Šestnásť ľudí, vrátane 4 detí, skončilo v nemocnici, ďalším 46 osobám však už nebolo pomoci. Podľa všetkého ich zrejme zabilo teplo.

Najmenej štyridsaťšesť mŕtvych tiel našla v pondelok večer miestneho času (v noci na utorok SELČ) americká polícia v nákladnom priestore kamiónu na okraji texaského mesta San Antonio. Ich smrť spôsobila horúčava. S odvolaním sa na šéfa miestneho hasičského zboru Charlesa Hooda to uviedla agentúra Reuters. Podľa denníka The New York Times (NYT) išlo o migrantov.

Viac ako 16 ďalších ľudí, vrátane štyroch detí, bolo nájdených živých a prevezených do nemocníc, uviedol šéf hasičov. Medzi mŕtvymi nie sú žiadne deti, dodal. Kamión mal byť podľa značky určený na prevoz zmrazeného tovaru, ale podľa veliteľa hasičov „nemal viditeľnú funkčnú klimatizačnú jednotku“ a vo vnútri nebola ani voda. U preživších sa prejavovali príznaky vyčerpania z tepla a dehydratácie.

Všetky obete pravdepodobne prekročili hranice Spojených štátov nelegálne, ich národnosť však zatiaľ nie je známa. Na miesto zamieril mexický konzul, uviedol mexický minister zahraničia Marcelo Ebrard. Podľa šéfa mexickej diplomacie sú medzi hospitalizovanými dvaja Guatemalci.

Kamión bol vedľa železničných koľají v odľahlej oblasti na južnom okraji mesta. Traja ľudia sú vo väzbe, uviedol šéf polície v San Antoniu William McManus, podľa ktorého sa jedná o najhorší incident tohto druhu v meste. Neuviedol žiadne podrobnosti o zadržaných.

Podľa šéfa hasičov zomreli ľudia v nákladnom aute v dôsledku horúčavy. San Antonio a ďalšie texaské mestá teraz zažívajú vlnu horúčav. Teploty v San Antoniu sa v pondelok vyšplhali až na 39,4 stupňa Celzia.

Na mieste zasahovalo 60 hasičov, ktorým potom bolo ponúknuté poradenstvo určené pre ľudí vystavených veľkému stresu. „Nepočítame s tým, že otvoríme nákladné auto a nájdeme v ňom hromady mŕtvych. Nikto z nás si nič také nepredstavoval,“ povedal veliteľ hasičov.

Republikánsky guvernér Texasu Greg Abbott, ktorý urobil migráciu ústredným bodom svojej volebnej kampane, označil za vinníka úmrtia amerického prezidenta Joea Bidena. „Sú dôsledkom jeho smrtiacej politiky otvorených hraníc,“ napísal na twitteri. Za rekordný počet migrantov, ktorí v posledných mesiacoch prekročili americko-mexickú hranicu, Bidena kritizuje viacero politických oponentov.

Druhé najľudnatejšie mesto v americkom štáte Texas v minulosti zaznamenalo podobné prípady. V roku 2017 zomrelo desať migrantov po tom, čo zostali uväznení v kamióne zaparkovanom pri obchode Walmart v San Antoniu. V roku 2003 bolo v nákladnom aute juhovýchodne od tohto mesta nájdených 19 migrantov.

39 mŕtvych migrantov viezol chlapec od susedov, volali ho kovboj Woody

Veľké nákladné automobily sa stali obľúbenou metódou pašovania na začiatku 90. rokov 20. storočia v súvislosti s nárastom kontroly amerických hraníc v San Diegu a El Pase v Texase, ktoré boli v tom čase najrušnejšími koridormi pre nelegálne prechody.

V chladiarenskom aute, ktoré patrilo slovenskej spoločnosti Hyza sa udusili desiatky utečencov

Podobné prípady v minulosti otriasli aj Európou. Britskí policajti našli v roku 2019 v grófstve Essex na juhovýchode Anglicka v kamióne 39 mŕtvych vietnamských migrantov. V júni 2000 našla polícia v nákladnom vozidle v britskom prístave Dover 58 mŕtvych čínskych utečencov. Najhoršou tragédiou tohto druhu v Európe bolo nájdenie odstaveného chladiarenského vozidla pri rakúskej obci Parndorf v auguste 2015, kde policajti objavili 71 mŕtvych tiel v pokročilom štádiu rozkladu.

V chladiarenskom aute sa nachádzalo až 71 tiel