V chladiarenskom aute, ktoré patrilo slovenskej spoločnosti Hyza sa udusili desiatky utečencov

1327

Na rakúskej diaľnici A4 neďaleko slovenských hraníc vo vozidle, ktoré malo polep hydinárskej spoločnosti Hyza sa udusil zatiaľ neznámi počet utečencov. Chladiarenské vozidlo patrilo do koncernu Agrofert miliardára Andreja Babiša.

Odstavené približne 7,5-tonové chladiarenské vozidlo stálo v odstavnom pruhu na úseku diaľnice pri obci Parndorf na území Burgenlandu, približne 20 kilometrov juhozápadne od Bratislavy.

Nákladné auto zaregistroval občan Rumunska v maďarskom Kecskeméte.

„Potvrdzujem, že auto malo síce slovenské nápisy, ale maďarskú štátnu poznávaciu značku. V aute nebol žiaden vodič, bolo otvorené a o prevádzačoch nie je zatiaľ nič známe. Nákladné auto naďalej skúmajú experti a nie je zatiaľ možné presne určiť, koľko sa v ňom nachádzalo obetí,“ informoval hovorca Krajinského policajného riaditeľstva v Burgenlande Gerald Pangl.

Temný deň pre Rakúsko

Ako informoval na tlačovej konferencii policajný šéf spolkovej republiky Burgerland Hans Peter Doskozil, presný počet obetí zatiaľ nepoznajú. Odhad polície hovorí o dvadsiatich až päťdesiatich mŕtvych utečencoch. S najväčšou pravdepodobnosťou sa udusili a zrejme zomreli už dávnejšie.
Rakúske ministerstvo vnútra potvrdilo, že vo vozidle sa nachádzalo 20 až 50 mŕtvych osôb.
Dodávka bola na ceste odstavená už dlhšie. Vodič dodávky je podľa ORF na úteku a rakúska polícia po ňom pátra v spolupráci s maďarskými orgánmi.

Na mieste je v súčasnosti približne desať policajných áut a dvaja experti v ochranných bielych oblekoch i množstvo novinárov. Diaľnica A4 je v oboch smeroch prejazdná, ale tvoria sa tu niekoľkokilometrové kolóny.
Podozrivé vozidlo si všimli zamestnanci diaľničnej správy, ktorí kontaktovali políciu. Tá zistila, že v nákladnom vozidle sa nachádzajú telá pravdepodobne nelegálnych migrantov.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v súvislosti s tragédiou zvolala tlačovú konferenciu, kde prípad označila za „čierny deň“ pre svoju krajinu. Prevádzači, ktorí čosi podobné dopustili, patria podľa nej za mreže.

„Prípad vyšetruje okrem Krajinského policajného riaditeľstva v súčinnosti s Spolkovým kriminálnym úradom vo Viedni. Takýto tragický prípad, kedy zahynulo až také veľké množstvo migrantov, sa v Rakúsku nestal, aspoň ja taký prípad neevidujem,“ povedala pre TASR hovorkyňa Krajinského policajného riaditeľstva v Burgenlande Alexandra Hareterová.