Polícia zatkla muža, ktorý údajne vytrénoval skupinu marockých extrémistov, ktorí následne brutálnym spôsobom popravili mladé turistky zo Škandinávie. Zadržaný sa vraj hlási k extrémistickej ideológii a má švajčiarske a španielske občianstvo.

Krutým spôsobom zohavené telá dvoch európskych turistiek, Louisy Vesterager Jespersen († 24) z Dánska a Maren Ueland († 28) z Nórska, našla skupina Francúzov v marockom pohorí Vysoký Atlas. Polícia už zatkla celkovo 19 osôb podozrivých z brutálnej vraždy. Medzi nimi je aj jeden Švajčiar, ktorý mal skupinu útočníkov vytrénovať v streľbe a prácou s novou komunikačnou technológiou.

Muža žijúceho v Maroku zatkli policajti v sobotu v Marakéši. Podozrivý, ktorý má tiež španielske občianstvo, sa vraj hlási k extrémistickej ideológii. Skupinu, ktorú údajne vytrénoval, mal viesť podomový predavač Abdessamad Ejjoud (25). Podľa vyšetrovateľov patrí Ejjoud medzi štvoricu mužov, ktorí prisahali vernosť vodcovi islamského štátu Abú Bakr Bagdádímu.

Zvrhlé video vraždy turistiek v Maroku! „Je to Alahovho vôľa!“ kričali

Hlavný vyšetrovateľ Abdelhak Khiam povedal, že skupina vykonala útoky ako pomstu za to, že Kurdi prevzali vládu nad Sýriou. „Za svoje obete si vyberajú členov bezpečnostných služieb alebo zahraničných turistov,“ povedal Khiam. „Dva dni pred vraždou sa vydali do Imlil, pretože je tam veľa cudzincov. Tu si vyhliadli dve dievčatá na opustenom mieste,“ doplnil.

Horor v dovolenkovej destinácii! Našli dve turistky s odrezanými hlavami!

Útočníci natočili celú vraždu na video, ktoré nielenže zverejnili na internete, ale dokonca ho zaslali matke zavraždenej Louisy Jespersen. „Moja dcéra sa večne usmievala a bola veľmi pozitívna. Všetci ju milovali a videli na nej len to najlepšie,“ uviedla Helle Petersen pre dánske noviny B.T.

Že boli dievčatá veselé, oznámil aj horský sprievodca Rachid Imerhade, ktorý obe kamarátky stretol len pár dní pred vraždou. „Usmievali sa, boli veľmi zhovorčivé, priateľské a spoločenské. Veľa hovorili s ostatnými ľuďmi okolo,“ opísal ich stretnutia.