Krajský súd v Hradci Králové dnes poslal na päť až štrnásť rokov do väzenia štyroch mužov súdených kvôli únosom podnikateľov. Podľa spisu v roku 2016 do Čiech zavliekli podnikateľa zo Slovenska, o rok skôr traja z nich uniesli a mučili podnikateľa Karla Taubeho, ktorý pri tom z nezistených príčin zomrel. Dnešné rozhodnutie nie je ešte právoplatné.

Súd potrestal 14 rokmi väzenia Marka Majkuta, ďalší dvaja súdení, Juraj Chadaba a Mykola Záduba dostali trest 12 rokov väzenia a Jaroslav Holovka si odpyká vo väzení päť rokov. Zádub a Holovka dostali trest vyhostenia z Českej republiky. Zádub na dobu neurčitú, Holovka na päť rokov.

Obžaloba vinila dvoch Slovákov, Čecha a Ukrajinca z podielu na únose podnikateľa z Košíc v roku 2016. Napadli ho a naložili do osobného auta, kde sa mu vyhrážali a chceli po ňom peniaze. Previezli ho do Českej republiky, kde ho donútili z bankomatu vybrať 75.000 českých korún. Následne ich zadržala polícia.

Uniesli a mučili podnikateľa Karla Taubeho

Pri vyšetrovaní vyšlo najavo, že už v júni 2015 traja obžalovaní podľa spisu napadli Karla Taubeho, ktorého previezli do rodinného domu, kde ho spútali, jeden z obžalovaných ho nútil vypiť vodku a kliešťami mu drvil prsty a chcel po ňom informácie, kde má schované peniaze. Muž po mučení zomrel, únoscovia jeho telo ukryli na Orlickoústecku.

Taube sám mal trestnú minulosť.

Hradecký súd ho v roku 2013 neprávoplatne poslal na 5,5 roka do väzenia za organizátorstvo zločinu zbavenie osobnej slobody. Podľa vtedajšej obžaloby Taube aj zo spoločníkom zinscenoval svoj únos a únos ďalšieho podnikateľa. Chceli, aby z organizácie únosu polícia obvinila podnikateľku, s ktorou mal Taube dlhodobo nevyriešené obchodné spory. Únos sa odohral v januári 2012.