Meno Pabla Escobara sa na prelome 80. a 90. rokov stalo symbolom obchodu s drogami. Niekdajší hrobár sa vďaka svojim schopnostiam i brutalite stal nespochybniteľným kráľom kolumbijského trhu s kokaínom, jeho vplyv ale siahal aj do ďalších krajín. Okrem iného aj Mexika, kde si vybudoval dychberúcu vilu, ktorá bola po jeho smrti prebudovaná na luxusný hotel.

Pablo Escobar sa dal na zločin už v mladosti. Ako teenager predával kradnuté náhrobné kamene a v dvadsiatich rokoch začal kradnúť autá. Vtedy prvýkrát ukázal drsnú tvár. Svedkovia jeho zločinu za záhadných okolností zomreli a on bol oslobodený – a podobné „náhody“ sa neskôr stali ešte mnohokrát. Pred tridsiatkou presedlal Pablo Escobar na drogy a počas štyroch rokov sa vypracoval na šéfa medellínského kartelu, ktorý sa o dekádu neskôr stal hlavným dodávateľ kokaínu do USA.
Obchodom s drogami si Escobar zarobil až 60 miliónov dolárov denne. Časopis Forbes ho dokonca zaradil na siedme miesto v rebríčku najbohatších ľudí planéty. V časoch najväčšej slávy sa jeho majetok sa odhadoval na tridsať miliárd dolárov, v prepočte na dnešné hodnotu to robí približne 63 miliárd dolárov!

Za svoje peniaze si kupoval priazeň chudobných i nehnuteľnosti. Jedna z nich sa nachádza v nádhernom mexickom rezorte Tulum. Raj s bielymi plážami a tyrkysovým morom mu hovoril »pane« až do jeho smrti v roku 1993, kedy bol zastrelený pri úteku kolumbijskou políciou. Escobarovo sídlo potom dlhé roky trpelo prázdnotou, až ho v roku 2012 kúpil obchodník s umením Lio Lamca. Ten nehnuteľnosť premenil na luxusný hotel s 35 izbami, kde za noc necháte v prepočte 500 EUR

„Pozemok a sídlo som zakúpil, pretože sa mi to zdalo absolútne šialené. Mám na mysli to, že v dnešnom svete existuje niečo tak rozľahlého, po čom ešte nestačila chňapnúť žiadna korporácia“ cituje súčasného majiteľa britský The Independent.