Brazílska a talianska polícia v súčinnosti zatkla Rocca Morabita, známeho milánskeho mafiána. Päťdesiatpäťročný muž si za obchodovanie s drogami odpyká 30 rokov väzenia. „Milánsky kokaínový kráľ“, ako si rád nechal hovoriť, strávil desiatky rokov na úteku a žil pod falošnou identitou v Južnej Amerike.

Polícia ho vypátrala vlani v máji v prístavnom meste João Pessoa na severovýchode Brazílie, kde bol zatknutý spolu s ďalším členom mafiánskej skupiny ‘Ndrangheta. Vincenzo Pasquino bol odsúdený na 17 rokov väzenia za obchodovanie s drogami. Príchodom Rocca Morabita do Ríma končí desaťročie trvajúce pátranie, napísalo BBC.

Narodil sa v kalábrijskom meste Africo do rodiny mafiánskeho bossa Giuseppeho Morabita. V mladom veku sa stal kľúčovou postavou ‘Ndranghety, rozsiahlej zločineckej siete, ktorá ovláda veľkú časť obchodu s kokaínom v Taliansku aj mimo nej. Rocca sa preslávil najmä v Miláne, kde vytvoril trasy na pašovanie kokaínu z Južnej Ameriky do talianskej metropoly.

Stýkal sa s mestskou smotánkou a čoskoro sa dostal do povedomia talianskej polície, ktorá ho začala sledovať. Úrady čoskoro spozorovali jeho pokus sprostredkovať dovoz viac ako tony kokaínu z Južnej Ameriky. Krátko nato však zmizol.

Polícia sa domnievala, že utiekol do Brazílie, kde žil pod falošným menom Francisco Capeletto. Odtiaľ sa presunul do susednej Uruguaja. Po najmenej 13 rokov žil v letovisku Punta del Este. Tu si prenajal luxusnú vilu. Aj napriek opulentnému životnému štýlu sa mu podarilo pred úradmi skryť. Ale až keď Morabito prihlásil svoju dcéru do školy pod jej pravým menom, polícia ho začala sledovať.

Bossa kalábrijskej mafie zatkli španielski policajti. Jedného zo šéfov ‘Ndrangheta zbalili za bieleho dňa na ulici!

Polícia zasiahla až po tom, čo sa Morabito v septembri 2017 presťahoval do hotela v hlavnom meste Montevideo. Počas prehliadky u neho našli nelegálne držanú zbraň, trinásť mobilných telefónov a stopäťdesiat fotografií, na ktorých bol Morabito v rôznych podobách.

Pašerákovi kokaínu v službách Pabla Escobara v base strčili čili papričku do zadku, postrelený ušiel na oslovi

V roku 2019, keď strávil dva roky vo väzení a čakal na vydanie do Talianska, utiekol spolu s ďalšími tromi väzňami dierou v streche. V rámci medzinárodnej policajnej operácie vedenej Interpolom, ktorej cieľom bol boj proti ‘Ndranghete, bol nakoniec v roku 2021 vypátraný v hoteli v meste João Pessoa. Brazílsky federálny najvyšší súd minulý týždeň povolil jeho vydanie do Talianska.